Bakanlığa çağrı / ‘Çevreyi kirleterek sonuca ulaşılmaz’

Bakanlığa çağrı

Kazdağı ve Madra Dağı’nda yürütülen altın arama çalışmalarının durdurulmasını isteyen çevre sakinleri ve çevrecilerin oluşturduğu “Kaz Dağları ve Madra Dağı Çevre Platformu”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Otobüslerle bakanlık önüne gelen platform üyeleri, burada “Ölüler altın takamaz”, “Kazdağı ağlar, Bakan Güler” sloganları attı. Yöresel kıyafetli kadınların da yer aldığı eylemde, grup üyeleri adına GÜMÇED Edremit Körfez Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal basın açıklamasını okudu.

Açıklamada, yörede bir süredir başta altın ve gümüş olmak üzere maden aramaları yapıldığı belirtilerek, “yeraltı ve yerüstü değerlerinin yok sayıldığı ve talan edildiği” belirtildi.

Açıklamada, “Kazdağı ve Madra Dağı’nda bugüne kadar verilen çoğu altın 100’ü aşkın ruhsatın iptal edilmesini ve yeni ruhsat başvurularının kabul edilmemesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan istiyoruz. Özellikle Kazdağı Milli Parkı’nda verilen ruhsatlar derhal iptal edilmelidir” denildi. (HABER MERKEZİ)

________________________________________________

‘Çevreyi kirleterek sonuca ulaşılmaz’

Kazdağı ile Madra Dağı’nda yürütülen altın madeni arama çalışmalarının durdurulması için çevre örgütleri tarafından toplanan 100 bin imza, TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu’ya sunuldu.

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfezi Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal ve beraberindeki heyet, Mumcu’yu makamında ziyaret etti. Öznal, Kazdağı ile Madra Dağı’ndaki başta altın olmak üzere maden arama faaliyetlerinin durdurulması amacıyla topladıkları imzaları, TBMM Başkanlığı’na ulaştırılması için Güldal Mumcu’ya sundu.

Öznal, yaptığı konuşmada, maden arama çalışmaları dolayısıyla bölgenin tehdit altında olduğunu belirterek, “Hayatımızı ve vatanımızı savunma mücadelesi yapıyoruz” dedi.

Öznal, bölgedeki yurttaşların görüşlerini yansıtan dilekçelerin dikkate alınmasını istedi.
TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu da dilekçeleri TBMM Başkanlığı’na ileteceğini belirtti. İnsan olmazsa, yapılan işlerin hiçbir şeye yaramayacağını ifade eden Mumcu, bu nedenle yapılan işlerin insanın hayatını sağlıklı şekilde devam ettirmesine olanak sağlaması gerektiğini söyledi.

Kazdağı’nda altın madeni arandığına işaret eden Mumcu, “Ama en önemli şey insanın altın olduğunun unutulmaması. Çevreyi kirleterek hiçbir sonuca ulaşamayacağız” dedi.

Mumcu, Kazdağı’nın bölge için oksijen deposu olduğuna işaret ederek, “Nefes almamızı zorlaştıracak, gelişmemizi ve sağlığımızı etkileyecek, çevreye zarar verecek bir çalışmanın önlenmesi gerekir” diye konuştu.
Bu arada, Kazdağı ve Madra Dağı Çevre Platformu’nca, Çanakkale’de 5 Nisan Cumartesi Günü, ‘Kazdağı ve Madra Dağı’nda Altına Hayır’ mitingi yapılacağı belirtildi. (Ankara/EVRENSEL)

Evrensel / 27.03.2008