Bakan’dan İzmir’e tüp geçit sözü

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bir dizi açılış ve temel atma törenlerinde bulunmak üzere geldiği İzmir'de, Valiliği ziyaret etti. Bakan Yıldırım, İzmir'e Hükümet olarak önem verdiklerini ve Bakanlık olarak bu çerçevede önemli çalışmalar yürüttüklerini de bildirdi. İzmir için en önemli proje konumundaki EXPO 2015'i de bu çerçevede değerlendirdiklerini ve gereken önemin verildiğini belirten Yıldırım, tıpkı daha önce UNIVERSIADE'de olduğu gibi yapılacak iş birliğiyle EXPO 2015'in de İzmir'e kazandırılacağını söyledi.
Bakan Yıldırım, İzmir'e yapılan yatırımlar çerçevesinde çevre yolu ağının büyük ölçüde tamamlandığını, geriye kalan 5-6 kilometrelik kısmın da yıl sonuna kadar büyük oranda bitirileceğini belirtti. Bununla birlikte İzmir'i kuşatan çevre yolunun eksik bir halkası bulunduğunu dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti: "O parçayı da İzmir'e müjde vermek istiyorum. Üçkuyular'dan Karşıyaka'ya deniz geçişi için bir tüp geçit projesi çalışması yapıyoruz. Bu İzmir'in geleceğini kurtaran bir projedir. İzmir'e hayırlı uğurlu olsun."
Bakan Yıldırım, projeye ilişkin soru üzerine, projenin şu an etüt aşamasında olduğunu, ama en geç gelecek yıl ortasında çalışmaya başlayacaklarını bildirdi.
Maliyetinin yüksekliğinin endişe yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir soruya da "İzmir için harcanacak paranın lafı mı olur?" diye karşılık veren Yıldırım, projenin yap-işlet ya da yap-işlet-devret modeliyle planlandığını bildirdi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım ayrıca, İzmir'deki bakanlığının yatırımları konusunda Ankara-İzmir arasında geliş gidiş çift hatlı, hızlı tren projesi için ön hazırlıklara başladığını, bunu gelecekte maddi imkan bulunduğunda zaman kaybetmemek adına yaptıklarını belirtti.
Bakan Yıldırım daha sonra Torbalı Ayrancılar Türk Telekom Çok Programlı Lisesi ile Bornova ve Çamdibi PTT Bank şubelerininde açılışını yaptı. Bakan Binali Yıldırım, Kemalpaşa-Turgutlu demiryolları bağlantı hattının temel atma törenine katıldı.

12.04.2007 HaberEkspres {nomultithumb}