Başkan’dan Erdoğan’a: İzmir’e haksızlık yapıldı

Başkan’dan Erdoğan’a: İzmir’e haksızlık yapıldı

İşte, Kocaoğlu’nun ‘Ankara raporu’ndaki tespiti: Hükümetin, Çamlı Barajı’na olumsuz ÇED kararı vermesi ve Efemçukuru’nda altın madeni kurulması kararı, İzmirliler’e yapılan haksızlıktır. Altın, suya tercih edilmiştir

UTKU BOLULU İzmir DHA

Efemçukuru Köyü’nde altın madeni kurulmasına yönelik girişimi engellemeye çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlara, siyasi parti liderlerine ve milletvekillerine, konunun sakıncalarını içeren rapor göndermişti. Kocaoğlu, geçtiğimiz hafta da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan ve ilgili bakanlardan randevu istemişti.
Bilimsel araştırmalarla, bilirkişi raporlarıyla, mahkeme kararlarıyla ve uzman görüşleriyle desteklenen 35 sayfalık raporda, Başkan’ın, oldukça çarpıcı tespitler yaptığı ortaya çıktı. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’ndaki, ‘su kaynakları koruma alanı içinde maden işletmesi açılamayacağı’ hükmüne dikkat çeken Kocaoğlu, Tüprag Madencilik A.Ş.’nin, içme suyu havzasındaki faaliyetlerinin; içme suyu kaynaklarına, yarımada havzasının turizm ve yatırım potansiyeline zarar vereceğini belirtti.

‘EXPO’yla da çelişiyor’
Başkan Kocaoğlu, Çamlı Barajı’nın yapılmamasının ve altın madeni kurulmasının, İzmir’in EXPO 2015 Projesi’yle de çeliştiğini dile getirdi. Efemçukuru’ndaki 35 parselin acilen kamulaştırılması kararıyla, halkın ihtiyacı olan su yerine altının tercih edildiğinin açıkça görüldüğünü belirten Kocaoğlu, şu tespiti yaptı:
''Maden şirketinin yararına olan yasal bürokratik süreç, devlet eliyle hızla tamamlatılmaktadır. Oysa turizm, tarım ve yöre yeleşimleri için gerekli olan içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacı, mevcut kaynaklarla bugün için yeterli miktarda sağlanamıyor. 21.5 milyon metreküplük aktif su hacmiyle Yarımada’ya hizmet sunabilecek Çamlı Barajı için Çevre ve Orman Bakanlığı’nca verilen olumsuz ÇED raporu ve TÜPRAG Madencilik A.Ş. için çıkarılan kamulaştırma kararı, İzmir halkına yapılan en büyük haksızlıktır.''

Milliyet Ege / 18.01.2008