Bakan’dan 2 emir

Kemalpaşa’daki dönüşü gördüğü taş ocakları için sert konuşan Çevre ve Orman Bakanı, “Burası Türkiye’nin en gözde kenti. Sanki İzmir’e değil, şantiyeye giriyoruz. Taş ocaklarını derhal taşıyın” dedi.
Pepe’nin gündemindeki ikinci konu ise yürürlüğe giren Balık Çiftlikleri tebliği idi. Bakan, tebliğe göre kapalı koylardaki balık çiftliklerinin 18 ay içinde gösterilen bölgelere çekilmesini istedi.
<Fatih YAPAR – Yenigün – 25.01.2007>{nomultithumb}
İzmir, Kütahya ve Manisa illerinin 1/100 bin ölçekli imar planını tartışmak için geldiği İzmir’e gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Ege Üniversitesi Kültür Sanat Evi’nde yapılan toplantıda açtı ağzını yumdu gözünü. Toplantı öncesi Kemalpaşa’da bir açılıştan dönerken İzmir’in girişindeki taş ocaklarını gören Bakan Pepe toplantıda yaptığı konuşmada Vali, Belediye Başkanı, İl Müdürü başta olmak üzere herkese fırça attı. Pepe, ’’Kemalpaşa’dan İzmir’e girerken, şantiyeye mi giriyorsunuz, yoksa Türkiye’nin 3. büyük kentine mi giriyorsunuz belli değil. Bir yanda taş ocakları, diğer yanda çimento fabrikaları…  Ortalık toz duman, ya ne bu? Bu taş ocakları bu şekilde devam edemez. Bunlara en kısa sürede taşınacak yer bulacaksınız ve taşıyacaksınız, belli bir süre vereceksiniz. Buraya taşınacaklar.Taşınıncaya kadar da hatlarını kapalı yapacaklar. Böyle açıkta bir şey kalmayacak. Bunu yapacaksınız, yaptıracaksınız. İl Müdürü, Vali, Belediye Başkanı burada size söylüyorum. Çimento fabrikaları, taş ocakları, asfalt tesisleri, adı ne olursa olsun, bu tablo İzmir’e yakışmıyor, bunu değiştireceksiniz.’’” diye konuştu
Kervan yolda düzülmez
“Şehirlerin kentleşmesinin göz önüne alındığı zaman millet olarak bedeli tarif bile edilemeyecek ağır faturalar ödüyoruz” diyen Pepe, “Yıllarca mevzi imar planları ile birtakım işler götürülmeye çalışılmış. Her önüne gelen istediği yeri kullanmış. Türkiye’nin içinde İzmir’in de olduğu en büyük şehirlerinin 1/100 binlik planları yok. Ülke olarak bunun faturasını çok ağır geçirdiğimiz 17 Ağustos depreminde ödedik. Tarım alanları, sulak araziler ve kaygan zemin üzerine binalar yapıldı. Binlerce insanımız öldü. Problemi baştan çözmemiz gerekiyor. Kervan yolda düzülmez” dedi. Bu planı tüm planların anayasası olarak nitelendiren Pepe, organize sanayi bölgelerinin (OSB) yeterince dolmadığını, yeni sanayi bölgesinden önce bu alanların doldurulması gerektiğini söyledi.
Bakan önünde üniversite tartışması