Başkana çöp baskını

Köylerinin yakınına atık tesisi istemeyen Kabazlılı onlarca köylü Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’ın makam odasında oturma eylemi yaptı. Okay, sorunu yasa ve yönetmeliklerin gösterdiği yoldu çözeceklerini söyledi.

MANİSA’NIN Salihli İlçesi’ne bağlı Kabazlılı köylüler, farklı eylemlerine bir yenisini eklediler. Köylerinin yakınına Katı Atık Bertaraf Tesisi kurulmasına karşı çıkan köylüler, Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’ın makam odasını bastı.

OKAY’IN makam odasında oturma eylemi yapan eylemci köylüler, çeşitli sloganlar atıp, belediye içinde ve dışında döviz açarak seslerini duyurmaya çalıştı. Okay, eylemcilerin belediyeyi boşaltmaları için polis ve zabıta ekiplerini çağırdı.

DEMOKRATİK haklarını kullandıklarını savunan köylüler, kimseye zarar vermediklerini savundu. Okay, Salihli’nin çöp sorununu çözmek zorunda olduklarını söyleyip, ‘Yasa ve yönetmeliklere uygun çözüm aradıklarını’ belirtti.
Süpürgeli belediye baskını

SALİHLİ Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’ın makam odasında oturma eylemi yapan Kabazlılılar, köylerinin yakınına Katı Atık Bertaraf Tesisi kurulmak istenmesini protesto etti. ‘Asteriks’ lakablı çevreci Oktay Konyar’ın önderliğindeki eylemcilerin arasından seçilen 20 köylü, Başkan Okay ile görüşerek, projeden vazgeçilmesini istedi.

KONYAR, Kabazlı Köyü’nden ‘hukuksuz şekilde milyonlarca metre küp toprak alındığını’’ öne sürdü. Bölgede derin çukurlar açılarak doğal dengenin bozulduğunu iddia eden Konyar, ‘Toprak katliamı var. Salihli nasıl Ege’nin incisi ise Kabazlı Köyü de Salihli’nin incisidir. Başkan olarak oraya çöplük yapılmasına vicdanınız el veriyor mu?’’ dedi.

BAŞKAN Okay, köylülerin eyleminin demokratik olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ‘Yeter ki suçlu duruma düşerek bir davranış içerisine girmeyin. Salihli, 100 bin nüfuslu bir yer. Çöp sorunu da Salihli’nin sorunu. Bu sorunu da yasa ve yönetmeliklerin gösterdiği yolda çözeceğiz. Son sözü Çevre ve Orman Bakanlığı söyleyecektir.’

07.03.2007 Star Ege