Başkan Tunçağ’dan merdivenli müdahale

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

Tunçağ, duvarın arkasındaki çöpleri görmek için merdivenden yararlandı

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı yenilemek için esnafın desteğini istedi. Esnaf tarafından düzenlenen toplantıda tarihi çarşıdaki tüm sokakları tek tek yenileyip kimlik kazandırdıklarını söyleyen Başkan Tunçağ, "Sokakları düzenleyip, binaları pastel renklere boyadıktan sonra tabela kirliliğini de ortadan kaldırırsak, Kemeraltı'nın yüzbinerce turist çeken Yunan adalarındaki çarşıları katlar. Camiler, sinagoglar ve kiliselerin oluşturduğu tarihi ve kültürel atmosfer başka hiçbir yerde yok" dedi. Esnafın sorunlarını da dinleyen Başkan Tunçağ, şikayet üzerine bir evin bahçesine atılan plastik atıkları merdivene tırmanarak tespit etti.

Örnek bina
Başkan Tunçağ, Kestelli Caddesi esnafının sorunlarını dinledi. Akın Yelekoğlu'nun kendi imkanlarıyla restore ettirdiği 38 numaradaki tarihi binadaki toplantıda çevre esnafı Başkan Tunçağ'a taleplerini iletti. Göreve geldiği günden bu yana Kemeraltı'nı ve ticari hayatını geliştirmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Tunçağ, başarıya ulaşmak için esnafın da kendilerini desteklemesi gerektiğini söyledi.

Yeni rekabet
Toplantıya katılan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar ise, önceden dükkanlar arası rekabet olduğunu ama artık devrin değiştiğini çarşılar arası rekabetin başladığını belirterek, "Önceden karşımızda yan komşumuz, karşı komşumuz vardı. Artık hipermarketlerle mücadele ediyoruz. Bu yeni rekabet ortamında üzerimize düşenleri yapmamız gerekiyor" dedi. Yeni çarşılar yapılabileceğini ama Kemeraltı gibi kültürel ve tarihi bir atmosferi hiçbir yere taşıyamayacaklarını belirten Gülaylar, "Bu nedenle üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

Merdivenli tespit
Toplantıya katılanlar bölgedeki boş bir evin bahçesinin çöplük olarak kullanıldığını, buraya lastik ve benzeri plastik atıkların atıldığını söyledi. Yangın çıkma ihtimali nedeniyle tedirgin olduklaını söyleyen esnaf önlem alınmasını istedi. Başkan Tunçağ, belirtilen bahçeyi görmek istedi. Ancak bahçenin yaklaşık 3 metrelik duvarla kapatıldığını görünce atılan çöpleri göremedi. Tunçağ adı geçen yerden ayrılmak üzereyken yaşadıkları büyük riski ısrarla göstermek isteyen esnaf, hemen bir merdiven bularak böyle bakılabileceğini söyledi. Başkan Tunçağ, merdivene tırmanarak bahçeye atılan çöpleri görebildi. Yardımcılarına talimat vererek pisliklerin toplanmasını isteyen Başkan Tunçağ'ın merdivenli tespiti için esnaf ve vatandaşlar teşekkür etti.

Yeni Asır – 05.02.2007