Başkan Kocaoğlu’ndan dünyaya EXPO mektubu

 

35 ülkeden 45 kardeş kentin belediye başkanına birer mektup yazan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO adaylığımızı anlatıp destek istedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in kardeş şehir belediye başkanlarına birer mektup yazarak  EXPO 2015 adaylığıyla ilgili lobi çalışmaları çerçevesinde destek istedi. Aralarında İtalya’nın Napoli ve Ancona kentlerinin de bulunduğu 35 ülkeden 46 kardeş şehire gönderdiği mektupta, İzmir’in EXPO adaylık süreci konusunda bilgi veren Başkan Aziz Kocaoğlu, “EXPO 2015 organizasyonunu düzenleyecek kentin belirleneceği 2008 Şubat ayına kadar olan süreçte bizlere olan desteğinizi esirgememenizi diliyorum” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kardeş şehirlerin belediye başkanlarına gönderdiği mektubun tam metni şöyle:
Sayın Başkan,
Mektubuma, 8000 yıllık tarihi boyunca çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış; farklı kültürlerin uygarca bir arada yaşayabildiği “kardeş şehriniz” İzmir’den ve İzmir halkından, dost ve kardeş halkınıza kucak dolusu sevgi ve selamlarımla başlamak istiyorum.
2007’nin kentlerimize, ülkelerimize ve tüm dünyamıza barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.
Umarız 2007,  “medeniyetler çatışması” olarak son yıllara damgasını vuran acı olayların son bulduğu, dünyamızda barış rüzgarlarının estiği bir sürecin başlangıcı olur.
Değerli dostum,
“Kardeş şehirler” olarak, kentlerimiz ve ülkelerimiz arasında geliştireceğimiz sıcak ilişkilerin ve halklarımız arasında kuracağımız sevgi bağlarının, barış kültürüne önemli katkılar sağlayacağı şüphesizdir.
Karşılıklı ilişkilerimizi geliştirme adına, önümüzde çok önemli bir fırsat bizleri beklemektedir. Biliyorsunuz ki,  EXPO 2015’in resmi iki aday kentinden biri İzmir’dir.
Ticari bir fuar olmaktan çok  birer tema ve kültür etkinliği olarak anılan EXPO’nun medeniyetlerin doğup buluştuğu; farklı kültür ve inançların barış içinde bir arada yaşayabildiği bir coğrafyada, yani Türkiye’de (ve tabii ki İzmir’de)  gerçekleştirilmesi, hiç kuşku yok ki, dünya barışına ve kültür mozaiğine önemli katkılar sağlayacaktır.
Ayrıca; değişik ülke kültürlerinin kucaklaşacağı bu büyük organizasyona hazırlanmak, geleceğin İzmir’ini yaratma yolundaki çalışmalarımıza güç ve hız kazandıracaktır.
Kardeş şehrimizin değerli başkanı olarak sizden dileğim; bu süreci birlikte, el ele ve omuz omuza yaşayabilmemizdir.
EXPO 2015 organizasyonunu düzenleyecek kentin belirleneceği 2008 Şubat ayına kadar olan süreçte bizlere olan desteğinizi esirgememenizdir.
EXPO yarışında yanımızda olduğunuzu bilmek, inanın bize büyük bir güç verecektir.
Bu vesile ile yeni yılınızı kutluyor, sizin aracılığınızla kardeş ……… halkına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Mektup hangi kentlere gitti?
Seattle, Tampa, Long Beach (ABD), Melbourne, Adalaide (Avustralya), Bremen (Almanya), Bakü, Gence (Azerbaycan), Vlora (Arnavutluk), Cordoba (Arjantin), Mostar (Bosna Hersek), Salvador (Brezilya), Cezayir (Cezayir), Plezen (Çek Cumhuriyeti), Tianjin (Çin Halk Cumhuriyeti), Odense (Danimarka), Surabaya (Endonezya), Fez, Kazablanka (Fas), Split (Hırvatistan), Bombay (Hindistan), Bişkek, Celalabat (Kırgızistan), Akmola, Çimkent (Kazakistan), Magosa (KKTC), Havana (Küba),  Trablus (Libya), Balti (Moldova), İskenderiye (Mısır), Tel Aviv-Yafo (İsrail), Napoli, Ancona (İtalya), Karaçi (Pakistan), Köstence (Romanya ), Chrcov, Meru  (Türkmenistan), Sousse (Tunus), Buhara, Semerkant (Özbekistan), Halep (Suriye), Zilina, Bratislava  (Slovakya), Vina Del Mar (Şili), DaNang (Vietnam), Wroclav (Polonya)
Gazete Yenigün 04.01.2007