Başkan Kocaoğlu’na mektup var!

Başkan Kocaoğlu’na mektup var!
Ege Dökümcüler Derneği çatısı altında bir araya gelen 21 firma, İzmir’in Aliağa ilçesinde, ‘Döküm İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurmak istiyor.

OSB’nin kurulacağı alan oldukça verimli, tarım ve zeytin arazisi.

Çıtak Köyü Muhtarı Tevfik Yıldırım, Güzelhisar Köyü Muhtarı Mehmet Ali Özer, Karaköy Muhtarı Reşat Kara, Karakuzu Köyü Muhtarı Mehmet Şen, Uzunhasanlar Köyü Muhtarı Necati Önal ve Samurlu Köyü Muhtarı Rafi Gül, bu projenin, ‘Cennet olan bölgeyi, cehenneme’’ çevireceğini öne sürüyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan yardım isteyen muhtarların mektubu şöyle:

‘Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nin güney-güneybatısı, Karaköy ve Uzunhasanlar köylerinin batısı, Karakuzu Köyünün kuzey batısı, Çıtak köyünün kuzeyi, Güzelhisar köyünün kuzey doğusu ve Aliağa ilçesinin 5 km doğusunda bulunan Elbirdi mevkiinde, yaklaşık 10 bin adet zeytin ağaçı ve zeytin fidanı bulunmakta, kısmen buğday, mısır, nohut, patates, domates gibi tarım ürünleri ile yonca, fiğ gibi hayvan yemi üretilmekte, kısmen büyükbaş ve küçükbaş hayvan ile tavuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. Söz konusu bölgede ‘Döküm İhtisas Sanayi Bölgesi’ kurulacağı açıklanmış ve bu konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun röportajları gazetelerde yayınlanmıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın olumlu görüş bildirdiği, yapılan açıklama neticesinde, mastır plan çalışmalarının yapıldığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı imar çalışmalarıyla askıya çıkarılıp, askı süresinin tamamlandığı tarafımızdan öğrenilmiştir.

Ancak Döküm Sanayi bilindiği gibi ağır sanayi çeşididir ve Aliağa’da ağır sanayi mevcuttur. Ayrıca Aliağa’da 9225 dekar alana sahip Organize Sanayi Bölgesi kurulmaktadır. Her iki sanayi bölgesinde münhal yerler bulunmakta iken ayrıca dökümcülere ait özel olmak üzere üçüncü bir organize sanayi bölgesinin bu bölgelerin dışında kurulmak istenmesi ve de tarım ve hayvancılık yapılan bir bölgede planlanması, Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ‘Bakanlık olumlu görüş bildirmiştir’ şeklindeki açıklama ile beyanatta İzmir’de dağınık bulunan dökümcülerin bir araya toplanıp şehrin çevre kirliliğinden kurtarılacağı ifadesi manidardır’ diyen köy muhtarları Elbette sanayi ve endüstri gelişmeli ancak çevre ve doğal hayat da korunmalıdır.

İzmir ilinin çevre kirliliğinden kurtarılacağı ifade edilirken, halihazırda iki sanayi bölgesinde (Ağır sanayi- OSB) uygun yerler mevcut iken etrafında beş adet köy bulunan bir bölgenin yer seçiminin doğruluğu tartışılır. Yanlışın neresinden dönülürse kardır ya da başka bir deyişle yol yakınken yanlıştan dönülmesi ileride oluşabilecek daha büyük zararları önleyecektir. Konunun ehemmiyetine binaen yer seçimi konusundaki ‘Bakanlık olumlu görüş bildirmiştir’ şeklindeki görüşün, bakanlığa ait olduğunu, biz burada zeytin, tarım ve hayvancılık ile iştigal eden kişi ve kuruluşlar olarak inanmak istemiyoruz.’

Bu sese kulak verilmeli

Muhtarlar, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevresel Etki ve Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğü, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir İli Çevre İl Müdürlüğü, Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Belediye Başkanlığı, Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne de görüşlerini ilettiler.

Bir bölgeye kıymayın

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ‘özel’ olarak seslenen Muhtarlar, şu sözleri aynen Başkana iletmemizi istediler.

‘Biz köyümüzü çok seviyoruz ve terk etmek istemiyoruz. Biz sanayiye karşı değiliz bu yerin 500 metre ilerisinde bomboş alan dururken 10 bin dönümlük arazinin çoğu boşta. Boş yerler dururken kalkıp ta benim hazır topraklarımı elimden alacak şekilde bu yerin yapılmasını istemiyoruz. Ekip biçtiğimiz yere o bölgede sanayi kurulacak başka alanlar var iken, biz bu bölgemizin sanayiye açılmasını istemiyoruz. Bütün temennimiz sadece bu. Çünkü sanayi bölgelerinde boş yerler varken demir dökümü orada yapsın işlesin ama gelip te buraya sanayi kurarım o zaman ışıkkenti de boşaltacağım derse olmaz.’

Star Ege – 01.06.2007{nomultithumb}