Başkan Kocaoğlu; 2009 ve 2015’de İzmir’in fotoğrafları değişecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Ege Lokantası’nda Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi yönetimi ve üyeleri ile bir aya geldi. Başkan Kocaoğlu, 30 dolayında basın mensubunun, İzmir’in geleceği ile ilgili yönelttiği soruları samimiyetle yanıtlarken, İzmir’in 2015’de EXPO’yu düzenleyeceğine olan inancının tam olduğunu, EXPO’nun kente önemli kazanımları olacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, organizasyonun İzmir’de gerçekleştirilmesinin, EXPO için de bir referans olacağını belirtti. Nazım İmar Planı’nda, sanayi için yeterli alan ayrılmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Sanayileşmnin başladığı 1950’li yıllardan 2006’ya kadar kurulan sanayi yapılarının toplamından daha büyük bir alanı, sanayi için ayırdık. Yine kentin 8.500 yıllık tarihinde olduğundan çok daha fazla alanı da konut için ayırdık. Ama, bu kentte herşey planlı gelişecek. Ben sanayiinin gelişimi için de her türlü yardımı, katkıyı yapıyorum, yapmaya da devam edeceğim” dedi.

Bir soru üzerine, bazı şirketlerin bir dünya kenti olan İstanbul’a taşınmak istemelerinin doğal olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kaldı ki taşınmıyorlar, sadece bir ofislerini götürüyorlar. İzmir, çok farklı açılımları olan bir kent. Bakın, 2.5 yılda İzmir’i batıramam, en süper adal olsam da 2.5 yılda kalkındıramam. Ama biz yol haritamızı belirledik ve çalışıyoruz. İzmir’in 2009’daki fotoğrafı çok farklı olacak, 2015’teki fotoğrafı ise çok daha farklı olacak. Çünkü, EXPO’nun gerçekleştirileceği bölge cazibe merkezi, yatırım merkezi oluyor. Ulaşım, altyapı alanlarında büyük yatırımlar gerçekleştiriliyor. EXPO’yu aldığımızda, bu kentte ancak 2030’da yapılabilecek işler, 2015’de gerçekleştirilmiş olacak Eğer bu kentte birileri sorgulanacaksa eğer, geri kaldı diye eleştirilecek birileri varsa, bunu ekonomi muhabirleri ve yazarları olarak sizler yapacaksanız.” diye konuştu. EXPO ile ilgili çalışmaları yürütmek üzere bir kurul oluşturulması konusunda gerekli bakanlar kurulu kararnamesinin çıktığını, 18 kişilik yönlendirme kurulunun oluşturulduğunu açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, 7 kişilik de yürütme kurulu oluşturulacağını söyledi.

İZMİR EXPO İÇİN REFERANS OLACAK

EXPO 2015 adaylığı konusunda İzmir’in, rakibi Milano’dan daha şanslı olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi: “EXPO, düzenlendiği ülke ve kentlerde değişim yaratmak isteyen, birşeyler götürmek isteyen bir organizasyon. Bu anlamda EXPO’nun Milano kentine verebileceği bir şey yok. Ama İzmir’e katabileceği çok şey var. EXPO, İzmir’de büyük bir değişime neden olacak. İzmir’in, ülkemizin tanıtımına çok büyük katkıları olacak. EXPO’yi inancı olan kazanacak.Bizim inancımız ve heyecanımız var. Genel kurulda oy verecek 98 üyenin de EXPO’nun geleceğini düşünerek İzmir’e oy vermesi gerekir. Organizasyonun yaygınlaşması için de gitti kente ve ülkeye birşeyler katması gerek. Milano’ya ne katacak? Organizasyonun 2015’de İzmir’de olması, EXPO için de referans olacak.

BAŞARI İÇİN UNİVERSİADE MODELİ

EXPO organizasyonu için merkezi yönetim-yerel yönetim işbirliğinin şart olduğuna dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, bunun en güzel örneğini de UNIVERSİADE organizasyonu sırasında verdiklerini kadetti. Kocaoğlu, “UNIVERSİADE konusunda baştan Rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina tek başına uğraşıyordu. Başka kimse yoktu. Göreve geldiğimde hükümetle işbirliğine gittim. Bu birliktelik sayesinde UNIVERSİADE’ın 23 yıllık tarihinde en başarılı organizasyon olarak İzmir gösterildi. Gerçekten büyük bir başarı elde ettik. Bana göre UNIVERSADE, EXPO’dan daha zor bir organizasyondu. 10 bin kişinin ulaşımını, konaklamasını, beslenmesini sağlamak kolay iş değildi. Ama İzmir olarak bunu başardık. EXPO da böyle olacaktır. Bu tür organizasyonlarda devletin bütün erklerinin gücüne ihtiyaç var” diye konuştu.

EN UYGUN YER URLA

EXPO’nun yapılacağı alan konusunda tartışmlar bulunduğuna dikkat çeken bir basın mensubunun sorusunu yanıtlarken ise Başkan Aziz Kocaoğlu, en uygun alanın Urla Gülbahçe’deki İleri teknoloji Enstitüsü alanı olduğunu söyledi. Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buca Belediye Başkanımız Cemil Bey EXPO’nun kendi ilçesinde yapılmasını istiyor. Bu gayet doğal, Urla Belediye Başkanımız da Urla’da yapılmasını savunuyor. Çiğli, Kemalpaşa veya diğer belediye başkanlarımız da kendi ilçelerinde yapılmasını ister. Bu gayet doğaldır. Ancak, sorunları da var. Örneğin, Buca’daki alan, Tahtalı Havzası Koruma alanı sınırları içinde; yüzde 90’ı da özel mülkiyet ve kamulaştırma maliyeti yüksek. İnciraltı tamamen özel mülkiyet. Kamulaştırma maliyeti çok yüksek. Ayrıca doğal SİT alanı, askeri alan var,şu var bu var. Nazım İmar Planı’nda da bu durumlar doğal olarak dikkate alındı. Ha, merkezi yönetim der ki ben kamulaştırma bedelini ödeyeceğim, yasal sorunları da ülke meselesi diyerek bir yasa ile ortadan kaldıracağım derse olur. Çiğli’de kamulaştırma sorunu yok, arazilerin çoğu İZSU’nun veya Hazine’nin. Ama burası da Ramsar Sözleşmesi kapsamında ve 1. dereceden Doğal SİT. Bizim önerimiz, Urla Gülbahçe’deki İleri teknoloji Enstitüsü alanı. Biz, EXPO’nun Yarımada’da yapılmasını öneriyoruz. Çünkü en uygun alan orası. Yarımada’nın gelişmesini de ttikleyerek, kentin kalkınmasına katkısı olur. Yarımada, bizim dünyaya pazarlayabileceğimiz 171 bin hektarlık bir alan. Termal, doğal güzellikleri, denizi, koyları, tarih gibi çok sayıda avantajı var. Turizm Bakanlığı Çeşme’de 75 bin yatak kapasiteli turistik tsislerin yapılmasını öngörüyor. EXPO nerede yapılırsa yapılsın ama mutlaka Yarımada’nın gelişimine katkı sağlayacak bir yerde yapılsın diyoruz. Ancak sonuçta karar verecek olan merkezi yönetim; biz de yerelde çözmemiz gereken konuları çözeriz.

PLANSIZ GELİŞME OLMAZ

Nazım İmar Planı’nda sanayii için yeterince yer ayrılmadığı eleştirilerine katılmadığını vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1950’li yıllardan beri kurulan sanayii yapılarının toplamından daha fazla alanı sanayii için ayırdıklarına dikkat çekti. Başkan Kocaoğlu, kentin 8.500 yıllık tarihindekinden çok daha fazla alanı da konut için ayırdıklarını belirterek, “Organize sanayi bölgelerinin üçte biri, sanayi alanlarının yüzde 45’i, küçük sanayi alanlarının da yarısı dolu, geri kalan alanları boş. Deniyor ki sanayi alanları belirlenince arazi fiyatları artıyor, sanayici alamıyor. O zaman belirlemeyelim. Bir çelişki var; ya 57 belediye mevzi imar planları ile kenti mahvedecek ya da sağlıklı bir planlama ile herşey belirlenecek. Biz de bunu yaptık, kentin 2030 yılına kadarki gelişimine ışık tutacak bir plan hazırladık. İzmir, çağcıl bir kent olarak gelişecek. Yok bunu yapmayalım, isteyen pamuk, bostan tarlasına, kessin zeytin ağacını zeytinliğe sanayi yapsın deniyorsa bu olmaz. Bunun olabilmesi için birilerinin çıkıp Türkiye’de, arkeolojik alanlar, doğal alanları, tarım alanları, yeşili yok, kaldırdım, sanayi yapsın demesi lazım. Ama, konut planlanmış alanlarda yapılacak. Sanayi de planlanmış alanlarda gelişecek

Özel bir durum olduğunda sanayicilere yardımcı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Ama Çatalkaya’dan arazi alıp konut yapayım, belediye de su getirsin deniyorsa, bunu benden kimse beklemesin. Kentin imar sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Yanlış varsa düzeltiriz. Bu kentte adam kayırmaya, siyasi çıkar için birşeyler yapmaya hakımız yok. Kavaga, gürültü çıkarmaya, huzuru bozmaya da kimsenin hakkı yok. Ekonomi hassas bir konu. Bu kentte kanaat önderi olanlar, bu iddiada olanların kenti düşünerek hareket etmesinde çok büyük yarar var” dedi.

JEOTERMAL GELİŞECEK

Son günlerde yaşanan hava kirliliğinin, atmosferdeki sıcak havadan ve yüksek basınçtan kaynaklandığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, endişelenecek bir durumun olmadığını belirtti. Kirlilik değerlerinin, sınırların altında olduğunu, sağlığı tehdit edici bir durumun sözkonusu olmadığını kaydeden Kocaoğlu, jeotermal kaynakların değerlendirilmesi ve doğalgaz kullanımı ile birlikte İzmir’in havasının daha da temiz olacağını vurguladı. Balçova’da jeotermal enerji ile ısıtılan konut sayısı yüzde 80 arttıracak düzeyde kuyular açıldığını, Seferihisar’da ise yıllardır atıl duran kuyuları açtıklarını anlatan Kocaoğlu, “Çalışmalarımız sürüyor. Seferihisar’ın kuzey ve güneyine 15 kilometre mesafeye uzanan alanlara jeotermal enerji götüreceğiz. İsteyen seracılıkta kullanacak, dileyen de otellerde. Biz hazır hale getireceğiz” diye konuştu.

Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında yaşanan gecikmenin en çok kendisini üzdüğünü belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Tüm devlet ihalelerinde İhale Yasası ve Kamu İhale Kurulu kaynaklı sorunlar yaşanıyor. Deniyor ki en ucuz teklifi öneren Bayındır İnşaat’a neden verdiniz; vermese idik o zaman da en ucuz teklifi verene niye vermediniz, bunun altında bir iş var denirdi. Ama, yasalar neyi gerektiiriyorsa ihale sürecinde biz ona uyduk. Gecikme smami her İzmirliyi üzmüştür ama en çok da beni üzmüştür. Gecikme olmasa idi çokm büyük yararı olacaktı. 80-90 otobüsü bu hattan kaldıracaktık, ulaşım rahatlayacaktı, insanlarımız daha rahat ve konforlu toplu ulaşım olanağına kavuşacaktı” dedi.

Kaynak: http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=957