Bakan Günay: İzmir İstanbul gibi olacak

Bakan Günay: İzmir İstanbul gibi olacak

Turizm Bakanı Günay, önümüzdeki dönemde İzmir'i İstanbul, Mersin'i de Antalya gibi turizm merkezi yapmaya çalışacaklarını söyledi

TÜROFED 2. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sektörün 2007 yılını çok iyi geçirdiğini söyledi. Türkiye'ye geçen yıl 23 milyon 341 bin turist geldiğini hatırlatan Bakan Günay, AK Parti döneminde sektörde önemli gelişme kaydedildiğini bildirdi.
Türkiye'nin turizmde çok önemli bir trendi yakaladığını vurgulayan Bakan Günay, şu anda dünyada turizmde gelir elde eden ülkeler arasında ilk on sırada bulunduğunu belirterek, "Hedefimiz, görevimizin sonuna kadar ilk beşe girebilmek. Bunun için gereken her şeyi yapıyoruz" dedi.

Yeni alanlar
Türkiye'ye gelen turist sayısını artırırken yeni alanlar yaratmayı hedeflediklerinin de altını çizen Bakan Günay, Türkiye'ye gelen 23 milyon turistin çoğunluğunun İstanbul ve Antalya'ya yöneldiğini, diğer bölgelerin turizmden hak ettikleri payı alamadığını ifade etti. Bu anlamda önemli çalışmalar yapmayı hedeflediklerini kaydeden Günay, "Biz, Türkiye'ye gelen turistleri, İzmir'e, Mersin'e, diğer bölgelere de yöneltmek istiyoruz. Bizim hedefimiz önümüzdeki dönemde İzmir'i İstanbul, Mersin'i de Antalya yapmaya çalışmaktır. En azından Mersin'i Antalya'nın yarısı, İzmir'i İstanbul'un yarısı yapmaya çalışmaktır" dedi.
Sektörün sorunları olduğunu bildiğini söyleyen Günay, kendisinin bu noktada mümkün olduğunca turizm turizmcilerin tarafında durmaya çalıştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

İstihdam yükü
"KDV konusunda büyük sorunları vardı. Bunun çözülmesi çok önemli bir gelişme oldu. İstihdam yükünün azaltılması ivedi bir sorun olarak turizmcinin önünde duruyor. Ben Türkiye'de sosyal güvenlik konusundaki sıkıntıları biliyorum. istihdam yükünün tümüyle kaldırılması belki çok zordur ama bir miktar istihdam yükünü azaltan, otelini kışın açık tutanlara istihdam yükünün indirilmesi konusunda bir şey yapılabilir mi, önümüzdeki günlerde bunu Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı ile görüşeceğiz. Böyle bir iyileştirmenin, kışın oteli açık tutmak açısından önemli yararlar sağlayacaktır. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda, kışın kapanan otel kalmamasını sağlamaktır. Bunun için belki bir takım yasal tedbirler almanın yanı sıra yeni kampanyalar da yapabiliriz. Mesela iç turizme yönelik kampanyalar yapmamız gerekiyor. Türkiye'nin bu dünya güzeli tesislerinden yabancıların yararlandığı, yerlilerin yararlanamadığı önyargısı var. Bu noktada belki iç turizm hareketliliği başlatmak da bizim bakanlığımızın hedeflerinden biridir."

Yeni Asır / 21.01.2008