Bakan Güler anlamakta zorluk çekiyormuş!

Bakan Güler anlamakta zorluk çekiyormuş!

Kazdağı’nda altın arama faaliyetlerine karşı çıkan yöre halkını ve çevrecileri ajanlıkla suçlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, imalı açıklamalarına devam etti.

Güler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerin ardından da gazetecilere yaptığı açıklamada, çevrecilere yönelik suçlamalarda bulundu. Güler, “Altın konusu olunca burada bir hassasiyet var, bir gariplik var, ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum” dedi. Çanakkkale’ye protesto edileceğini bile bile gittiğini belirten Güler, bölgede oluşan çevre hassasiyetini de takdirle karşıladığını söyledi. Daha önceki açıklamalarını yineleyen Güler, “ÇED raporunu beklemek lazım. ÇED raporu olumsuz çıkarsa altın madeni işletmeleri açılmaz. Konu bu kadar basittir. Ayrıca sökülen ağaçlar yerine yeniden dikim yapılabilir. Konuyu bu kadar gündemde tutmaya gerek yok” dedi.

Güler’in açıklamasına tepki gösteren Kazdağları Koruma Girişimi üyelerinden Süheyla Doğan, “İşte bakanın çevre hassasiyetini gösteren açıklamalar” dedi. bakanın açıklamalarının çelişkili olduğunu ifade eden Doğan, şunları söyledi: “Ajanlık imalı suçlamaları kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Bakan Güler, sökülen ağaçların yerine ağaç dikildiğini söylüyor. Ancak burada kesilen ardıç ağaçları söküldükten sonra bir daha dikilemez. Ayrıca ekosistem zarar görüyor. O zaman insanları öldürelim, yerine çocuk yapalım. Bu böyle bir şey. Bakanın bu sözleri çevreye zarar verilmediği anlamında ise büyük bir çarpıtmadır.”

Muhalefetten ürküyorlar

Kazdağı’nda altın arama faaliyetlerine karşı geliştirilen muhalefetin tüm Türkiye’ye yayıldığını ve esas olarak maden yasasına muhalefet şeklinde geliştiğini belirten Doğan, iktidarın da bu nedenle ürktüğünü söyledi. Doğan, maden yasasının talan ve yıkım yasası olarak nitelendirildiğine dikkat çekerek, “Ülkeyi çok uluslu maden şirketlerinin talanına açan maden yasası değişmelidir. Kazdağı’nda büyüyen bu muhalefetin hedefinde maden yasası vardır. İktidar bu nedenle ürküyor ve çevrecileri suçlayan açıklamalarda bulunuyorlar” dedi. Kazdağı’nda yürüttükleri mücadelenin süreceğini dile getiren Doğan, çevre illerde örgütlenme çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti. Doğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in suçlayıcı açıklamalarının kendilerini yıldırmayacağını ifade etti. (İzmir/DİHA)

Evrensel / 09.11.2007