Bakan Eroğlu, sonunda beklenen imzayı attı

60. ÇÖZÜM
OTOMOTİV İHTİSAS BÖLGESİ İÇİN BEKLENEN MÜJDELİ HABER GELDİKonuyu 6 kez manşetine taşıyarak takipçi olan Yeni Asır, bir sorunu daha çözüme kavuşturdu. Türkiye'de Gebze'den sonra sektördeki ikinci OSB Kemalpaşa'ya kurulacak

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ) Yeni Asır 27.10.2007{nomultithumb}

İzmir'in Kemalpaşa İlçesi Bağyurdu beldesinde 20 bin kişiye istihdam sağlayacak Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulabilmesi için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'ndan beklenen müjdeli haber geldi.
Daha önce bölgenin kurulması için onay veren 22 kurum ve kuruluşun ardından Bakan Eroğlu da gerekli imzayı atarak İzmir sanayisine yeni bir ivme kazandıracak OSB'nin önünü açtı. Böylece daha önce konuyu 6 kez manşetine taşıyarak takipçisi olan Yeni Asır, bir sorunu daha çözüme kavuşturdu. Bu imzayla Gebze'den sonra Türkiye'nin 2. otomotiv ihtisas sanayi bölgesinin İzmir'de kurulması kesinleşti.
Bakan Eroğlu tarafından imzalanan belgenin İzmir Valiliği'ne ulaştığı öğrenilirken, bölgenin kuruluşu için çalışan KOBİ Sanayi Kooperatifi (KOBSAN) yöneticileri ile İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın dün konuyla ilgili valilikte bir toplantı yaptı.

Gözler bakanlıkta
İmzanın ardından, gözler şimdi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na çevrildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yer seçimi yapılan bölgeyi OSB olarak ilan edecek. Bu kararla bölge, kısa sürede Ege'nin otomotiv yan sanayi üretim merkezi haline gelecek. 2008'de bölgenin planlama çalışmalarının tamamlanması hedeflenirken, 2009'da altyapı çalışmalarına başlanması ve 2010'da da bölgede ilk tesislerin kurulması hedefleniyor. Otomotiv ihtisas OSB ile birlikte şehir içinde 300-500 metrekarelik küçük alanlarda üretim yapmaya çalışan otomotiv sanayicileri de işlerini daha da büyüterek, bölge ekonomisine daha çok katkı sağlayacak. Bölgenin kuruluşunun ilanı ile birlikte de İzmir'e bu alanda yeni yerli ve yabancı yatırımcıların da gelmesi bekleniyor.

22 onay aldı
22 kurum ve kuruluşun onayından geçen ancak Çevre ve Orman Bakanlığı'nda bekleyen Bağyurdu'na kurulacak otomotiv ihtisas OSB'yle ilgili sorunu Yeni Asır ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında gündeme getirdi. 12 ve 13 Eylül tarihinde Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun imzasının beklendiğini yaptığı anonslarla duyuran Yeni Asır, "Bu son imza, Veysel Bey imzanızı istiyoruz" diyerek Eroğlu'na seslendi. Yeni Asır 14 Eylül tarihinde de "Haydi Veysel bey sıra sizde" başlığıyla yayınladığı sürmanşet haberinde konuyu ayrıntılarıyla gündeme getirdi. İzmir kamuoyunda geniş yankı bulan haberden sonra işdünyasının Bakan Eroğlu'na imzayı atması için yaptığı çağrı da 15 Eylül tarihinde Yeni Asır'da yer aldı.

Söz verdi
Yayınlarımız üzerine 17 Eylül'de gazetemize açıklama yapan Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ise, "İzmir'e heyet gönderdim, rapora göre kararımı vereceğim" diyerek İzmirliler'e mesaj gönderdi. Bunun ardından Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'na tebrik ziyaretine giden Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) heyeti ise, Eroğlu'ndan bir kez daha "Memnuniyetle imzayı atarım" yanıtını aldı. Bu haber de gazetemizde 26 Eylül'de yayınlandı. İşin peşini bırakmayan Yeni Asır, konuyla ilgili olarak son haberi ise 15 Ekim'de yaptı. Bu haberde de o gün başlayan EXPO toplantıları için İzmir'e gelmesi beklenen Eroğlu'na 'İmzanızla gelin' çağrısında bulunuldu. Ancak, Eroğlu'nun EXPO sempozyumuna katılım programı son anda ertelendi. Eroğlu'ndan beklenen müjdeli haber ise, Yeni Asır'ın konuyu ilk kez gündeme getirdiği tarihten yaklaşık 1.5 ay sonra geldi. Eroğlu, beklenen imzayı atarak OSB'nin önünü açtı. Böylece 6'sı sürmanşet veya manşet olmak üzere konuyla ilgili 8 haber yayınlayan Yeni Asır, bölgenin önemli bir sorununu daha çözmüş oldu. Eroğlu, Yeni Asır'ın konuyu ilk gündeme getirdiği 12 Eylül'ün üzerinden geçen 1 ay 14 gün sonra beklenen imzayı attı. Yeni Asır'ın son 5 yılda çözdüğü sorunların sayısı 60'a ulaştı.

Bundan sonra süreç nasıl işleyecek ?
Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Kemalpaşa Bağyurdu'nda 1500 dönüm yer satın alan sanayiciler bölgeyi OSB haline getirmek için başladığı çalışmalarda ilk önce yer tespiti yapıldı. Bakan Veysel Eroğlu'nun imzasının ardından bütün kurumlar mevcut yerin OSB kurulmasına uygun olduğu yönünde görüş bildirdi. Yer tespit komisyonu başkanlığını yürüten Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yer uygunluk yazısını onaylayacak. Daha sonra da sözkonusu alan otomotiv ihtisas organize sanayi bölgesi olarak ilan edecek. Bunun ardından OSB tüzel kişiliği kurulacak. OSB'yi yönetecek Müteşebbis Heyet seçilecek. Müteşebbis Heyet öncelikle imar planları ile ilgili çalışmaları yürütecek. Bu çalışmaların ardından altyapı proje çalışmaları başlayacak. Altyapı inşaatları yapılacak. Fabrika kurmaya hazır olacak olan OSB'de ilk tesislerin 2010 yılında kurulması planlanıyor.

BÖLGE, DAHA ÇOK YABANCI YATIRIMCI ÇEKECEK
KOBSAN Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren
İşimiz çok kolaylaştı

Uzun süredir beklediğimiz imzayı aldık. Bu imza ile birlikte 23 kurum Bağyurdu'ndaki söz konusu alanın OSB kurulması için uygun olduğu kararını verdi. Bundan sonra işimiz kolaylaştı. Sanayi Bakanlığı'nın da bölgeyi otomotiv ihtisas organize bölgesi ilan etmesi ile birlikte yolumuza devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Bölgeyi 5 yıl içinde Türkiye'nin önde gelen sanayi merkezlerinden biri haline getirmeyi istiyoruz. Bölgenin otomotiv alanında yabancı yatırımcıları da çekeceğinden de hiç şüphem yok.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın
Yan sanayiinde merkez olacağız
Çevre Bakanımız Veysel Eroğlu'na imzasından dolayı teşekkür ediyorum. Bu imza bizim için çok önemliydi ve sürecin de önünü açtı. Bu konuda çok çaba harcadık. Cumhurbaşkanımız Abdulla Gül'e bile meseleyi
aktardık. Bundan sonraki işlemlerde de bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bölgede 100 fabrikada 20 bine yakın kişi istihdam edilecek. Bu bölge İzmir'de otomotiv yan sanayi sektörünü de büyüterek bölge ekonomisine sağladığı katma değeri artıracak. İzmir gelişme potansiyeli çok yüksek olan bir alanda yeni bir OSB kazandı. Yeni kurulacak BMC fabrikasına da 4 kilometre uzaklıkta olan bölge otomotivde yerli ve yabancı bir çok yatırımcı da çekecek.

 

EBSO Meclis Üyesi Mehmet Tiryaki
Herkes bu konuda destek olmalı
Bakan Veysel Eroğlu'nun imzası bizi çok mutlu etti. Bölgemize kurulacak OSB'de hem bölgemizdeki ana sanayi olan BMC'ye, hem de ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Özellikle otomotiv yan sanayi kalite anlayışı ve yetişmiş insan gücü ile gelecekte de yıldız sektör olma iddiasında. Bu nedenle kurulacak OSB, bölge ekonomisine önemli bir hareketlilik getirecektir. Bu konuda hizmet veren tüm arkadaşlara destek olmalıyız.

Ege Otomotiv Derneği Başkanı İsmail Kazcıoğlu
İmza bizi çok sevindirdi
Bu imza bizi de çok sevindirdi. OSB ile sanayi sitelerine sıkışan bir çok firma daha da büyüyecek. Sanayicinin ufku çok genişleyecek Otomotiv sektörü ivme kazanırken, İzmir ekonomisi de bundan payını fazlası ile alacak. İzmir bu yatırımlara hazır. Bölgenin BMC'ye de yakın olması yeni yan sanayi yatırımlarını da bölgeye getirecek