Başkan Şeboy’a bumerang darbesi

 

{nomultithumb}“Sasalı’nın eksikleri giderildi, Buca’da veteriner müdürlüğü kaldırıldı”

<Hatice Alparslan>
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, Sasalı’da kurulmakta olan hayvanat bahçesinin sağlıklı olmadığı yönündeki açıklamasından yararlandığı Veteriner Hekimler Odası’ndan aynı gerekçelerle sert eleştiri aldı. İzmir Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serdar Aktop, “Sayın Başkan, halk sağlığını düşünüyorken, veteriner işleri müdürlüğünü neden kaldırdı?” diye sordu.
İzmir Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu olarak olası bir kuş gribi hastalığına karşın bölgenin göç yolları üzerinde olması ve kuş cennetine olan yakınlığı yüzünden proje konusundaki hassasiyet ve görüşlerini daha önce bildirdiklerini söyleyen Aktop, “Bu görüşümüz üzerine Büyükşehir Belediyesi proje yetkilileri ve danışman hoca ile bir araya gelerek, hastalığın bulaşma riskini en aza indirgeyen bir takım revizyonlar yapıldı. Özellikle hastalığın bulaşma kaynağı olan kanatlı hayvanlar, projede kapalı alanlara alındı. Yapılan düzenlemelerde proje en uygun halini aldı” diye konuştu.
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy’un Veteriner Hekimler Odası’nın görüşünü öne sürerek hayvanat bahçesinin Buca’da yapılması konusundaki önerisini hatırlatan Aktop, Buca’da da mevcut bir yapay gölet, kuşların konaklayacağı bir sulak alan bulunduğunun altını çizdi. Aktop, “Sayın Başkan halk sağlığını daha doğrusu zoonoz hastalıklarla ilgili halk sağlığını bu kadar düşünüyorken, kendi bünyesindeki veteriner işleri müdürlüğünü kaldırıp, sağlık işleri müdürlüğüne bağlaması çok düşündürücüdür. Çünkü kuş gribinin mücadelesi ancak yetkili iyi bir veteriner hekim teşkilatı ile mümkündür. Teşkilatınız yoksa zaten her an bu gibi zoonoz hastalıklarla karşı karşıyasınız demektir” dedi.
Sasalı Doğal Yaşam Parkı
425 bin metrekare alanda yapımı sürüyor ve 2008 yılında tamamlanacak. Gölet; Doğal Yaşam Parkı’nın giriş kısmında, içinde çok sayıda su kuşunun yaşayacağı 8.450 metrekare büyüklüğünde gölet oluşturuluyor. Doğal Yaşam Parkı’ndaki bölümlerde ziyaretçilerin hayvanları kendi doğal ortamlarında rahatça izleyebilmeleri için gezinti bantları, gözetleme kuleleri, dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları oluşturulacak. Ayrıca, hayvan mutfağı, yem ambarı, atölye, yemekhane, karantina, eğitim-konferans ve sergi salonu yer alacak. Filler için, toplam 15 bin metrekare açık alan, 550 metrekare kapalı barınak oluşturuluyor. Bu bölümde 7 adet fil barınabilecek. Kelaynak; Soyu tükenmekte olan kelaynaklar için 570 metrekarelik doğal kayalıkların yer aldığı barınak oluşturuldu. Papağan; ziyaretçilerin içine girip papağanları besleyebileceği 600 metrekarelik doğal bir ortam kuruluyor.
Çocuk Hayvanat Bahçesi; Çocukların at, tavşan, tavuk, kaz, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarla bir araya geleceği alan tasarlandı. Bu bahçe, çocukların ata binebileceği manej, ahırlar ve kümes bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca, ailelerin çocukları ile birlikte oturup dinlenebileceği oturma alanları bulunuyor.
Buca Safari Park
Buca Gölet etrafındaki 450 bin metrekare ormanlık alanda konuşlandırılacak olan Milli Park, şehir ortamında yaşayan çocukların canlılar alemini yakından tanımalarını sağlayacak. Proje kapsamında, hayvanlar serbest, insanlar ise tel örgü içinde dolaşacak. Milli Park’ta 6 kilometre uzunluğunda yaya ve araç yolu bulunacak. Engelli ve yaşlı vatandaşlar Milli Park’ı sessiz akülü araçlarla gezme olanağı bulacak. Orman Bakanlığı’ndan bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsisi yapılan alanda hemen hemen her türlü hayvan bulunacak. Belediyenin temin ettiği hayvanlar dışında, Milli Park’a dernek, şirket ve diğer kuruluşların hayvan bağışları kabul edilecek. Barınaklarda bağış yapanların unvan ve adları yer alacak. Park girişinde vatandaşlara hizmet verecek kafeteryalar bulunacak. Ayrıca, Milli Park’ın ormansız alanlarında suda yaşayan hayvanlar için küçük göl ve dereler de yer alacak.
Yenigün – 09.01.2007