Bakan doğru söylüyor

BAKAN GÜL'ÜN YER KAVGASI YAPMAYIN AÇIKLAMASI DESTEK BULDU

İTO Başkanı Demirtaş ve Buca Belediye Başkanı Şeboy, "Ortada iki öneri var. Bunlardan biri değerlendirecek. Tartışmaya gerek yok" dedi

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 04.01.2007)

İzmir'e gelen Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün EXPO sürecinde yaşanan tartışmalarla ilgili yaptığı 'Yer kavgası yapmayın' açıklamasına İzmirlilerden de destek geldi.
Büyükşehir Belediyesi'nin Urla önerisine karşı İnciraltı üzerinde ısrar eden İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in artık 98 ülkenin oyuna talip olduğunu belirterek, "Yer konusu ile ilgili dosyalar Dışişleri Bakanlığı'nda. Bakan Gül, bunlardan birini seçecektir. Yapmamız gereken yarışı birinci bitirmek için oylarına talip olduğumuz ülkelerle temasları hızlandırmak" dedi.
EXPO için Gölet alanını öneren Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy da, "Gül doğru söylüyor. EXPO'nun doğru yerde yapılması lazım. Doğru yer seçilmezse İzmir kaybeder" diye konuştu.
Yeğeni Fatma Gül Satoğlu'nun nişan töreni için İzmir'e gelen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Adnan Menderes Havalimanı'nda yaptığı EXPO açıklamaları yankı uyandırdı.
'EXPO'yu Türkiye için büyük bir olay' olarak nitelendiren Gül'ün, yer konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili "EXPO şurada mı olsun burada mı olsun, kimin ismi geçsin, kim önde, kim arkada olacak? Bunlar küçük işler. Yer kavgası yapmayın" açıklamaları İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ve Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'dan destek gördü.
Demirtaş, Bakan Gül'ün açıklamaları ile ilgili olarak "Doğru söze ne denir?" yorumunda bulundu. İzmir'in için önemli olanın EXPO adaylığı olduğunu ve hükümetin desteği ile bunun sağlandığını ifade eden Demirtaş, "Ardından tema belirlendi. Şimdi EXPO alanının belirlenmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak 9 alternatif yerle ilgili incelemeler yapıldı. Profesyonel anlamda yapılan bu inceleme ve araştırmalar sonucunda yer alternatifi 4'e, ardından 2'ye indirildi. Bu dosyalar şimdi Dışişleri Bakanı'nın masasında. Abdullah Gül, bunlardan birini seçecektir. Bu aşamada yerle ilgili tartışmalar yarar değil zarar getirir. Bakanın söylemek istediği budur" dedi.

Çalışmak gerek
Bu süreçten sonra yer tartışmalarının İzmir'e zaman kaybettireceğini kaydeden Demirtaş, BIE Genel Kurulu'nda oy kullanacak 98 üye ülkenin oylarını almaya odaklanmak gerektiğini söyledi. Demirtaş, "Nüfusu 50 binden 1 milyara kadar değişen 98 üye ülke var. Bunlara nasıl yaklaşıp oy isteyeceğiz. Artık ileri geri tartışıp durmak yerine bunlara odaklanmamız lazım" diye konuştu.

Doğru yerde yapılmalı
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy da Dışişleri Bakanı Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün yer konusu ile ilgili açıklamalarını doğru bulduğunu söyledi.
Şeboy, "Bakan Gül doğru söylüyor. Baştan beri benim de söylemek istediğim konu buydu. Benim, EXPO Buca'da Gölet'te yapılsın diye bir ısrarım yok. EXPO doğru yerde yapılsın. Yanlış yerde olursa İzmir kaybeder. Baştan beri söylediğim budur" dedi.
Şeboy, alanın EXPO sonrasında da kente yarar sağlayacak bir yerde olması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: "Yer konusu 3 aşamada değerlendirilmeli. Birincisi EXPO öncesi, ikincisi EXPO sırasında ve üçüncüsü EXPO sonrası. Yer konusunu değerlendirirken her 3 aşamada da İzmir'e fayda sağlaması gözetilmeli."