Bahçeli’den Kocaoğlu’na destek

Devlet Bahçeli’den Kocaoğlu’na destek

 UTKU BOLULU İzmir DHA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çamlı Barajı ve Efemçukuru Altın Madeni’yle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri ve milletvekillerine birer rapor göndermiş, destek istemişti. Kocaoğlu’nu sadece Bahçeli’nin arayıp, konuyla yakından ilgileneceğini söylediği öğrenildi.

MHP de rapor hazırladı
Bahçeli, Kocaoğlu’yla görüşmesinin ardından, partisinin İzmir teşkilatından da rapor istedi. MHP İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, ön raporu Ankara’ya bizzat götürdü. Dervişoğlu, detaylı rapor için İzmir milletvekili ve Genel Başkanı Yardımcısı Oktay Vural’la birlikte kısa süre içinde Efemçukuru’na giderek yerinde inceleme yapacaklarını açıkladı.
İzmir’de Çeşme Yarımadası’nın su gereksinimine yanıt verecek olmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi’nin 2006-2011 Startejik Planı içine aldığı, özkaynaklarıyla yapmayı planladığı Çamlı Barajı’na Çevre ve Orman Bakanlığı’nın olumsuz ÇED raporu vermesi ve barajla aynı alanda yer alan Efemçukuru’nda altın madeni işletmesinin önünü açan Bakanlar Kurulu’nun acil kamulaştırma kararı Başkan Aziz Kocaoğlu’nu harekete geçirmişti.

Randevulardan ses yok
Çamlı Barajı ve Tüprag Altın Madeni A.Ş.’nin Efemçukuru işletmesi hakkında iki yıldır belge toplayan Başkan Kocaoğlu, Ankara’nın kararının değiştirmek için önce rapor yolladı. Bir hafta sonra da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlardan randevu almak için girişimde bulunduğunu açıkladı. Ancak henüz randevularla ilgili herhangi bir gelişme olmadı.
Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, şu anda bulunduğu Makedonya gezisi dönüşü, Bahçeli ve diğer destek mesajlarıyla ilgili bilgi vereceği belirtildi.

Milliyet Ege / 25.01.2008