BAFA’YA YASA YETMİYOR!

Bölgenin 1. derece SİT ilan edilmesi, Milli Parklar Yasası bile göl çevresindeki balık çiftliklerinin önüne geçemiyor

Serçin Muhtarı Karadayı, ‘Hangi makama başvurayım, daha ne yapayım?’ diyor.

Cumhuriyet EGE – 04.07.2008{nomultithumb}

KUŞADASI- Doğal bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginliğiyle bilinen Bafa Gölü’ndeki balıkların, bölgedeki iki balık çiftliğinin atıklarıyla öldüğü belirtiliyor. Göl kenarındaki Serçin Köyü muhtarının yaptığı tüm başvurular, açılan davalar ve birinci derece SİT kararlarına karşın, balık çiftlikleri hiçbir şey olmamış gibi çalışmalarını sürdürüyor. Bafa Gölü koruma alanının hemen dışına yapılan Kılıç ve Serçin balık üretim tesislerinin, büyük oranda tuzluluk içeren atık sularını göle verdiklerini söyleyen Serçin Köyü Muhtarı Aşkın Karadayı, “Daha ne yapayım, hangi makama başvurayım?” sözleriyle çaresizliğini dile getiriyor. Sürdürdükleri hukuk mücadelesinin de sonuç vermediğini belirten Karadayı, Yasalar uygulanmıyor. Artık yoruldum. Birinci derece SİT alanını kazarak, boru döşeyerek göle atık su veriyorlar, diye ilgili tüm kurumlara başvuru yaptım. 2873 Sayılı Milli Parklar Yasası’na muhalefet edildiğini belgeledim. Klasörler dolusu yazışma yaptım. İlgili kurullar bir balık çiftliği

nin saniyede 12 metreküp kirli suyu milli park olarak ilan edilen gölümüze boşalttığını tespit etti. Ancak değişen hiçbir şey yok” dedi. Köy muhtarlığının başvurusu üzerine geçen yıl bölgeye uzmanlarını gönderen Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, gölün hızla kirlendiğini, aşırı tuz içeren suların kesinlikle göle verilmemesi gerektiğini vurguladı. Sadece bir balık çiftliğinin, balık ölümlerine yol açan kirliliğin iki katından daha fazla tuz taşıyan suyu göle verdiği belirtilen yazıda, Göl kıyısında faaliyet gösteren Kılıç balık üretim tesisi, atık suları yaklaşık 49 bin micromhos/cm tuzluluk içermekte, Dalyan kanalı vasıtasıyla Bafa Gölü'ne deşarj edilmektedir. Aynı şekilde yöredeki Serçin Balık Üretim tesisi atıksularını göle boşaltmak için deşarj hattı oluşturmuştur. Her iki tesisin tuz oranı çok yüksek olan atık sularını, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nin göllerle ilgili kirletme yasakları bölümünde belirtilen standartlara arıtılmadan kesinlikle göle deşarjına izin verilmemelidir” denildi.

Turiste tarihi yaşatıyorlar

Efes Antik Kenti’ni gezen turistlere Roma dönemi animasyonlarla anlatılıyor

 

KUŞADASI (Cumhuriyet)- Ülkemizdeki turizm firmaları, turistlere tarihi yaşatarak anlatıyor. Efes antik kenti ziyaretçilerine antik dönem insanları gibi giyinerek hizmet veren görevliler, kırmızı halıyla karşıladıkları turistleri çeşitli görsel ve işitsel animasyonlarla gün boyu bilgilendiriyor. Turistlerin değişik beklentileri olduğunu ve bunların hepsini yanıtlamak gerektiğini belirten Tura Turizm Acentesi yetkilisi Leyla Öner, Kuşadası’na kruvaziyer gemilerinin gelme nedeni Efes ve Meryemana. Ancak bu iki ören yerine tur yapmak yeterli olmuyor. Turistlerin değişik beklentileri var. Onlara Efes, Meryem Ana ve St. Jean kilisesini rehber eşliğinde gezdiriyoruz. Turiste Roma dönemini tarihsel bilgiler doğrultusunda canlandırarak ve yaşattırarak anlatıyoruz. Amacımız Roma döneminde Efes ve çevresinde insanların yaşam tarzlarını anlatarak yaşatmak, daha iyi zaman geçirmelerini sağlamak” dedi. Turistlere tarihi yaşatmanın yanında, günümüz teknolojisiyle güncel sorunlarını çözmeye çalıştıklarını da söyleyen Öner, Efes antik kenti ile anfi tiyatronun orijinal halini gösteren üç boyutlu fotoğraflara bakmaları için turistlere özel gözlükler dağıtıyoruz. Ayrıca turistler Efes antik kentini gezdikleri sırada sıcaklık çoğu zaman 42 dereceye ulaşıyor. Böyle durumlarda daha önceden hazırladığımız buzlu şapkalar ve havlular dağıtarak turistlerin sıcaktan etkilenmemelerini sağlıyoruz. Tam donanımlı ambulans ve sağlık ekibinin yanı sıra her turun başında güvenlik ve ihtiyaçları anında karşılayacak personel bulunduruyoruz” dedi.