Bacasından kültür tütecek

Bacasından kültür tütecek

İZMİR Milliyet

Sanayileşme sürecindeki İzmir’in sembol yapılarından Alsancak’taki tarihi Havagazı Fabrikası, Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla kentin önemli sanat-kültür merkezlerinden biri haline getiriliyor. 150 yıl önce Fransızlar tarafından inşa edilen tesis, aslına uygun şekilde onarıldı. Önümüzdeki günlerde çevre düzenlemesi yapılacak ve kompleks, İzmirliler’in hizmetine sunulacak.
Proje gereğince, 24 bin metrekarelik açık alandaki 2 bin 850 metrekarelik inşaat alanına sahip tescilli yapılar dışındaki tüm yapılar yıkıldı. Fabrika sahasındaki dökümhane binası, kafeterya olarak planlanırken, depolar da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlendi. Ayrıca diğer tescilli yapılar, okuma salonu, satış birimi ve idari bina olarak kullanılmak üzere düzenlendi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Burası, İzmir’i kültür ve sanat merkezi vizyonuna ulaştıracak en önemli yerlerden olacak. Çevre düzenlemesinin de bitmesiyle birlikte burayı 24 saat yaşayan bir merkez haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Milliyet Ege / 18.03.2008