Aziz Kocaoğlu’na İzmirliler’den büyük tepki var

EXPO'NUN BAŞINDA BÜYÜKŞEHİR OLMALIYDI DEMİŞTİ

Oda başkanları ve sivil toplum örgütleri, "Başkan'ın konuşması rakibimiz Milano'yu rahatlattı. Çok yanlış bir çıkıştı" dediler

 

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır) {nomultithumb}

İzmirliler, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun EXPO süreciyle ilgili, "Yürütme Kurulu'nun başında Büyükşehir Belediyesi bulunmalıydı. Biz konumumuzu, İzmir'i rencide edecek bir görevi üstlenmeyiz. Aksini kimse sindirmemi beklemesin" sözlerine, büyük tepki gösterdi. Yürütme Kurulu'nun İzmirli üyeleri Kocaoğlu'nun açıklamalarını "sürpriz" olarak nitelerken, İzmirli oda başkanları ve siyasetçiler de, Başkan'ı eleştirdi.
Kocaoğlu'nun açıklamalarının, "Milano'nun ekmeğine yağ süreceğini" belirten üyeler, Universiade'daki yönetim modelinin uygulanmasının mümkün olmadığını belirtti. İzmirliler, "Belediye, Universiade'da kazanılmış bir organizasyonun başkanlığını yaptı. Oysa EXPO'da adaylık süreci sürüyor ve organizasyonu düzenleyen BIE, karşısında devleti görmek istiyor" dedi.

NE DEDİLER?
Mehmet Tekelioğlu (AKP İzmir Milletvekili)
Adaylığı etkiler
"EXPO adaylık sürecinde Büyükşehir'in devre dışı bırakılması söz konusu değil. Kocaoğlu'nun fikri dinlendi, değerlendirildi. Son dakikada bu değerlendirmeyi yapması yanlış. Böyle bir tavır bizim EXPO ile ilgili adaylığımızı etkileyecek bir süreç. İnciraltı hükümetin tercihi değil. Yer seçimi yapılırken, 'Urla olması lazım' deseydi."

 

Tuğrul Yemişçi (İTB Başkanı)
İyi geçinsinler
"Kocaoğlu'nun açıklaması süpriz oldu. İzmir'in klasik hastalığı depreşti maalesef. Bir işe talip olduk. Her ne olursa olsun hükümetlerin yerel yönetimlerin bu süreçte iyi geçinmesi lazım. İnciraltı EXPO alanı olarak oy birliği ile seçildi."

Geza Dologh (Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı)
Değerini kaybetmez
"İstanbul defalarca olimpiyatlara aday oldu. Ama kazanamadı. Kaybettiği için İstanbul'un değerinden hiçbir şey eksilmedi. Şimdi, İzmir bunu kazanamazsa 'ben bunun sorumululuğunu alamam' demek olmaz."

Tamer Taşkın (Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı)
Sahibi hükümettir
"Önemli olan EXPO 2015'in İzmir'e getirilmesi. Gittiğimiz her yerde bu işin onursal bazda sahibi hükümet ve Dışişleri Bakanı, yerel bazda ise yerel yönetici olarak Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Bu konu oturmadığı için sıkıntı yaşanıyor."

Rıza Evcim (Büyükşehir Belediyesi EXPO 2015 Komisyonu üyesi)
Kendisi söyledi
"Başkan Kocaoğlu'nun dediği gibi, kesinlikle bir by-pass sözkonusu değil. İnciraltı teklifini ilk olarak Kocaoğlu'nun kendisi gündeme getirmiştir."

 

Servet Eröcal (Ege Demir ve Demir Dışı Metallar İhracatçıları Birliği Başkanı)
Olumsuzluk yok

"EXPO'nun yürümesi için belediye, Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları sac ayağını oluşturur. Bu ayaklardan ne biri uzun, ne biri kısa olur. Kocaoğlu'nun açıklamalarından olumsuz anlam çıkarmadım."

Ali Aşlık (AK Parti İl Başkanı)
Siyaset yapıyor
"EXPO'lar devletin bir organizasyonu. Belediye de devletin bir organı. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi, EXPO'da nasıl temsil edilecekse öyle temsil edilecek. 'Davul hükümetin elinde, tokmak bende' demek olmaz. Kocaoğlu, açıklamaları ile siyaset yapmaktadır."

Selçuk Ayhan (CHP İl Başkanı)
Siyasi rant
"Hükümetin, Büyükşehir'in inisiyatifini yok sayıp İnciraltı'nı EXPO alanı ilan etmesi handikaptır. Bundan siyasi rant elde etmeye çalışmak da yanlıştır. Kocaoğlu'nun tereddütleri giderilmeli."

Cemal Elmasoğlu (Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı)
Türkiye projesi
"EXPO özünde Türkiye'nin projesidir. Daha sonra şehrin projesidir. EXPO Yönlendirme Kurulu Başkanlığı'nı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün üstlenmesi doğru ve gereklidir. Ancak Kocaoğlu'nu haklı buluyorum."

Mustafa Türkmenoğlu (Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı)
Süre daralıyor
"Önemli olan EXPO'nun İzmir'e kazandırılması. Bunun için herkes çalışmalı. Belediye, valilik ve sivil toplum kuruluşları bu işin üzerine düşmeli. Kalan süreyi iyi kullanmalıyız."

Ender Yorgancılar (EBSO Meclis Başkanı)
Çok çalışmalıyız
"EXPO'yu alabilmek için hükümetin yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışması önemlidir. Tartışmalara girmeden elbirliğiyle çalışmalıyız."

Bülent Delican (İBB Meclisi EXPO 2015 Komisyonu üyesi)
Öneri kendisinden
"Kocaoğlu'nun açıklamaları ile ilgili detayları bilemiyoruz. Ancak yerle ilgili konuda karar Kocaoğlu'nun önerisi doğrultusunda verildi. Topu taca atmaya gerek yok."

Mehmet Ali Susam (İESOB Başkanı)
Destek verilmeli
"Hükümet desteği gereken bir konu. EXPO adaylık sürecinde İzmir'de yapılması gereken işler var. Bu noktada Kocaoğlu'nun Yürütme Komitesi'nde aktif başkanlık yapması doğru. Genel yönlendirme ise Dışişleri Bakanlığı ve hükümete bırakılmalı."

AÇIKLAMA GELDİ
Ev sahibi yerel yönetim olmalı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO organizasyonunun arkasında olduğunu belirterek, "Evet, organizasyon yapısında bizi rahatsız eden yanlışlıklar var. Ancak bu durum, EXPO projesine bakışımızı değiştirmez. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, herkesten daha istekli bir şekilde bu projenin arkasındayız" dedi. Geçen sürede EXPO ile ilgili her aşamada aktif olduklarını kaydeden Kocaoğlu, şöyle konuştu:

Destek şart
"Olimpiyatlar, Akdeniz Oyunları, Universiade ve EXPO gibi büyük etkinliklerde şöyle genel bir kural vardır; organizasyonlar, devlet ve hükümetlerin desteğiyle, o kentin yerel yönetimlerine verilir. Ev sahipliğini yerel yönetimler yapar. Universiade'da biz bunu gerçekleştirdik. Hem de başarıyla gerçekleştirdik. Zaten devletin ve hükümetin desteği olmadan bu tür organizasyonların başarılı olamayacağını biliyoruz. Yerel yönetim ve hükümetin ortak gücü gerekir. Uygun model de budur. Ama bu işin başında, işin sahibi olarak, yerel yönetimin, yani İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin olması gerektiğine inanıyoruz. Yönlendirme Kurulu'nda Abdullah Gül'ün başkanlığı doğru. İzmir'de kurulan organizasyona, Yürütme Kurulu'na da bizim ev sahibi olarak başkanlık etmemiz gerekiyordu. Gerçekleri, sıkışık noktaları, hassasiyetlerimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istedik."

 

 

Yürütme Komitesi salı toplanıyor
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, EXPO Yönlendirme Kurulu'nun icra organı olarak oluşturulan 7 kişilik Yürütme Komitesi'nin başkanlığına Dışişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu üyesi Büyükelçi Mengü Büyükdavras'ı getirdi. Gül'ün kararında ayrıca EXPO Tanıtma Kurulu Başkanlığı'na büyükelçi Solmaz Ünaydın'ın getirildiği bildirildi. Halen İTO Genel Sekreter Yardımcısı Tunç Soyer'in ise EXPO Genel Sekreterlik görevi ile birliktte, Tanıtma Kurulu üyeliği görevine atandığı belirtildi. İlk yürütme kurulu toplantısının 17 Nisan'da İzmir'de yapılacağı bildirildi