Azap gölünde doğal hayat ‘azap’ çekiyor

Tarım arazilerinden ve Büyük Menderes'ten gelen kirlilik, Ege'nin üçüncü büyük sulak alanını perişan etti

UFUK BAKSİ (KUŞADASI)

Ege Bölgesi'nin en önemli sulak alanları arasında yer alan Söke'deki Azap gölünde doğal dengenin bozulması, toplu balık ve kuş ölümlerine yol açtı.
Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından yapılan araştırmada, Ege Bölgesi'nin Büyük Menderes nehri ve Bafa gölünden sonraki üçüncü büyük sulak alanı olan Azap gölünde ekosistemin kirlilik nedeniyle çöktüğü, doğal sistemin en üst basamağında yer alan kuşların bile ölmeye başladığı ortaya çıktı.
Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olan Azap gölünde, çevresindeki tarım arazilerinden ve Menderes nehrinden gelen kirliliğin yol açtığı toplu balık ölümleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan taban kirliliği ve metan gazı ile ekosistemin bozulduğunu söyledi.

EKOSİSTEM ÇÖKTÜ
Kuşların da gölden beslendiğine dikkat çeken EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Ölen balıkları kuşlar yiyor. Bunun sonucunda onlar da ölüyor. Normalde yanlarına hiç yaklaştırmayan, uzaktan dürbünle bakıldığında bile rahatsız olarak hemen uçan bu kuşlar, yanı başlarına gelmemize rağmen uçamıyorlar. Kuşların ölmeye başlaması çok vahim bir durumu gösteriyor. Gölde şu anda ekosistem tamamen çökmüştür. Çevresinde yaşam devam etmektedir. Ancak gölden su içen hayvanları, göl suyundan sebzelerini, tarlalarını sulayanları neler beklediği konusunda kimsenin bilgisi yok. Azap Gölü'ne acil dikkat çekiyoruz, göle bu kadar 'azap' çektirmeyin diyoruz" dedi.

Hiçbir şekilde kullanılmamalı
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, aynı zamanda EKODOSD üyesi oylan Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Kesici'nin, Azap gölüne ilişkin rapor hazırladığını belirterek, göl suyunun ölen canlıların tabanda çürümesiyle ortaya çıkan zehirli "Microcystis aeruginosa" içerdiğini ortaya koyduğunu, Azap gölünün suyunun hiçbir canlıya içirilmemesi, gölden balık tutulmaması, suyunun tarımda kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğunu da kaydetti.

Kaynak: Yeni Asır – 31.07.2010 {nomultithumb}