Ayvalık’ta doğal endişe

Türkiye’nin en büyük tabiat parkından koruma kalkanını kaldıracak yasa tasarısı bölgede kaygıyla izleniyor

Ayvalık’ta doğal endişe

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı, 'doğal sit' ve 'tabiatı koruma' yetkilerini koruma kurullarından alarak Çevre ve Orman Bakanlığı'na devretmeyi öngörüyor. Çevreciler durumu 'doğaya faşizm uygulaması' diye nitelendiriyor.

OYA UĞRAL

AYVALIK- Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı, 17 bin kilometrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük tabiat parkına sahip Ayvalık'ta endişeyle izleniyor. Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfezi Şube Başkanı Akif Öznal, 42 sivil toplum kuruluşuyla birlikte tasarıyı izlediklerini belirterek “İhanet yasalarının çıkarıldığı bir noktadayız” dedi.

GÜMÇED'in Ayvalık'ta yapılan toplantısında konuşan Öznal, Çevre ve Orman Bakınlığı'nca hazırlanan tasarıyla koruma kalklanının delinmeye çalışıldığını kaydetti. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan “doğal sit” ve “tabiatı koruma” yetkilerinin alınarak Çevre ve Orman Bakanlığı'na devredilmek istenmesini doğaya uygulanan faşizanlık olarak niteledi. Doğal sit kavramı kaldırılarak 2B'nin rahatlatılmak istendiğini söyledi. Öznal, “Bu yasalar, belli grupların isteklerine göre çıkarılıyor. Başta Ayvalık olmak üzere yasanın yansımalarından yöredeki bir çok alan olumsuz etkilenecek” diye konuştu.

Öznal, Türkiye'nin üçte birinin maden şirketlerinin kuşatması altında olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay iptallerinden dolayı maden şirteklerinin işletmeyle ilgili sıkıntıları olduğunu vurguladı. Öznal, "Bu fırtına öncesi sessizlik. Ayvalık sırtlarında 8 tane İhlas'ın, 50 tane de Koza'nın ruhsatı var. Bir de TOKİ'nin dayatmalarını eklersek, tarikatlar saldırmak için fırsat kolluyorlar” dedi.

 

CEMAATİN SAADETİ

Kozak Yaylası'nın bütünün tehlike altında olduğunu kaydeden Akif Öznal, şöyle konuştu:

“Kozak, cemaatin saadeti için feda ediliyor. Koza Altın'ın 'yerli firmayız' demesi büyük bir yalan. Yüzde 60 Amerikan sermayesiyle kurulan bir kuruluştur. Fetullah Gülen, Pensilvanya'da altın madenlerinin hatrı için ağırlanıyor. Önümüzdeki günlerde Kozak'ta büyük bir eylem yapacağız. Ayvalık'ın en fakir köyü Karaayıt'ta da büyük bir dram yaşanıyor. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nın mutlak koruma alanlarının yüzde 80'inin tersine dönüştürülmesini Danıştay'a götürdük.”

Sarımsaklı sahilinde betonlaşmaya karşı sürekli mücadele verdiklerini söyleyen Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin de toplantıda yaptığı konuşmada “Seçimlerden hemen sonra öğrendik ki, 306 dönümlük denize sıfır bir alan, mera vasfından çıkarılıp TOKİ'ye verilmek üzere. Fırında pişirilip yenmeye hazır hale getirilmiş. Biz de alanı yapılaşmanın önüne geçmek için 1. dereceye aldık. Belli kesimlerin Sarımsaklı'da rant beklentileri var. Elimizden geldiğince mücadele veriyoruz. Duyarlı kesimler nedense hep savunma halinde” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet Ege –  05.10.2010