Ayavukla kazınıyor saklı figürler çıkıyor

Kültür merkezi yapılması planlanan tarihi Ayavukla Kilisesi’nin duvar boyaları altında kaybolmuş olan figürler ve yazılar “belirginleştirme” çalışmalarıyla yeniden canlanıyor.

Tarihi Ayavukla Kilisesi’nde bir süredir sürdürülen restorasyon çalışmaları sırasında bulunan kutsal figürlerin konservasyon (koruyarak belirginleştirme) çalışmaları başlatıldı. Yıllar içerisinde ard arda yapılan boya ve sıva tabakalarının altında kalarak kaybolan kutsal figürlerin orijinal haline gelmesi için konservasyon büyük bir titizlikle sürdürülüyor. O dönemin yapı malzemeleri baz alınarak yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra duvarlardaki yazılar ve melek figürlerinin orijinalinden farksız olacağı belirtiliyor.

Hz. İsa resmi de bulundu
İnşaatına 1887 yılında başlanan ve 1905’te tamamlanan Ayavukla Kilisesi’nde yapılan son çalışmalarda, boya tabakalarının ardında gizli kalmış olan Hz. İsa figürü ile melekler Cebrail ve Mikail’i simgeleyen duvar resimlerinin yanı sıra, ilk yapılmış haliyle siluet şeklinde “Pantakrator İsa” (Hz. İsa, Ortodoks kiliselerinde kullanılan bu figüründe sakallı tasvir edilmiştir. Sağ eli ile takdis işareti yaparken, sol elinde Yeni Ahit’i tutmaktadır) olduğu düşünülen bir duvar resmi daha ortaya çıkarılmıştı.
Ayavukla, Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal ve kültürel çalışmaların yapıldığı bir merkez olarak kullanılacak. 2009’da başlayan restorasyon çalışmaları 2010 sonunda bitirilecek.

Kaynak: Milliyet Ege – 20.04.2010 {nomultithumb}