Avrupalılar Allianoi’ye sahip çıktı

Avrupalılar Allianoi’ye sahip çıktı

TARİHİ mirasın korunmasıyla ilgili 250 Avrupa kuruluşunu temsil eden Avrupa Kültür Mirasları Federasyonu Europa Nostra’dan, tarihi kent Allianoi’nin korunmasını sağlamak için İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Uluslararası Fuarlar Bürosu Sekreteri Vicente Gonzalez Loscarteles’e mektup gönderildiği bildirildi.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, Allianoi’nin 2001 yılında Kültür Bakanlığı Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması konusunda görevli İzmir Bölge Komitesi tarafından A sınıfı korunması gerekli arkeolojik alan ilan edildiği hatırlatılarak, önlem alınmaması durumunda kentin Yortanlı Sulama Barajı’nın suları altında kalacağı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İzmir, ‘Herkes için Sağlık’ temasıyla EXPO 2015’in adayları arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda, Türk hükümetinin tarihteki en önemli tedavi merkezlerinden birini yok etmekle sonuçlanacak bir planı uygulaması, olayı daha da müessif, kabul edilemez kılmaktadır. Oysa EXPO 2015 Allianoi’yi kurtarmak için önemli fırsatları ve gerekli kaynakları da sağlayabilir. Şimdiye dek sit alanının sadece yüzde 20’si gün ışığına çıkarılmıştır. Bu açıdan Allianoi, ortak Avrupa tarihimiz ve kültürümüz açısından paha biçilmez bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Bu nedenle Europa Nostra daha fazla gecikme olmaksızın alanın uygun bir biçimde kazılması ve belgelenmesi konusuna dikkat çekmektedir.”

Bu konuda Loscarteles ve Vali Kıraç’a başvuruda bulunulduğunun belirtildiği açıklamada, kentin başka bir yere taşınması gibi önerilerin gündeme geldiği ancak bunların hiçbirinin uygulanmadığı kaydedildi.

Akşam Ege / 06.03.2008