Avrupa’dan rekor tazminat kapıda

hurriyet ege – 17.10.2007{nomultithumb}

Balçova Belediyesi’nin 1970’li yıllarda sattığı arsalardan alan, ama bugüne kadar tek bir çivi bile çakamayan 5 bine yakın mağdurun kurduğu dernek (BAMİD), sorunlarının çözümü için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

İzmirli mağdurlardan hiçbir ücret almadan davaya bakan Avukat Mustafa Kemal Turan, "Her bir kişi için arsa bedeli olarak 200 bin YTL, manevi tazminat olarak da, 180 bin YTL istiyoruz. Bu da 36 yıldır çekilen sıkıntının bedeli" dedi.

İÇ HUKUK ÇÖZEMEDİ

Davanın iç hukuk yollarında çözülemediğini ve AİHM’e gitmek zorunda bırakıldıklarını belirten Turan, dosyanın ön kabulünün geçtiğini şimdi yazışmaların sürdüğünü söyledi. 1980 ihtilalinde Balçova Belediyesi’nin paralarını aldığı arsaların dağıtımının durmasına ve imar verilmemesine AİHM’in bir anlam veremediğini de belirten Avukat Turan, "Bize, ’Darbe oldu diye mülkiyet değişir mi? Nasıl bir işlem’ diye soruyorlar. Oradan emsali dünyada görülmemiş tazminat çıkacağına inanıyoruz. Bu paraları devlet ödeyecek. Üzülüyoruz ama yapılabilecek bir şey kalmadı. Oysa, Balçova Belediyesi’nin 1968’de çok iyi niyetle başladığı olay maalesef 5 bin insanın 36 yıldır mağdur olmasına neden oldu" dedi. Avukat Turan, Balçova arsa mağdurlarının bir vekaletle hiçbir ücret ödemeden davaya dahil olabileceklerini de belirtti.