Avrupa İnisiyatifi EXPO için yol haritası çizdi

Avrupa İnisiyatifi EXPO için yol haritası çizdi


(Soldan sağa)İnisiyatifin koordinasyon sorumluları Cem Şentürk ve Ahmet Güler, Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İlişkiler Daire Başkanı Necil Nedimoğlu ve İnisiyatifin eş başkanları Prof. Dr. Faruk Şen ile Hüseyin Aslan.

Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı'nın (TAM)öncülüğünde oluşturulan İzmir EXPO 2015 için Avrupa İnisiyatifi, görev dağılımı yaptı ve yol haritasını çizdi. İzmir EXPO 2015 için Avrupa İnisiyatifi'nin kararları ve hedefleri Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İlişkiler Daire Başkanı Necil Nedimoğlu'na aktarıldı. İnisiyatifin eş başkanları Prof. Dr. Faruk Şen ve Hüseyin Aslan ile koordinasyon sorumluları Ahmet Güler ve Cem Şentürk'ten bilgi alan Nedimoğlu, EXPO gibi önemli bir projenin sivil destekçilerle birlikte yürütülmesi gerektiğini ve böylesi bir girişimi takdirle karşıladıklarını söyledi.

Büyük kazanç
Nedimoğlu, "EXPO hepimizin projesi, başarılı olduğu takdirde yalnız İzmir değil, Ege ve tüm Türkiye bundan büyük kazanç sağlayacak" diye konuştu.
Toplantıda Almanya'da kapsamlı bir tanıtım programı yapılması, inisiyatif adına çok dilli bir web sitesi kurulması, ulusal ve uluslararası danışmanlarla irtibata geçilmesi ve Hannover'den EXPO uzmanları getirilerek büyük çaplı bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı. İnisiyatif'te Türkiye Araştırmalar Merkezi, Türk-Alman Kültür Konseyi, Avrupalı Türk İşadamları Birliği, Avrupa Demokrasi Vakfı, Avrupalı Türk Gıda İhracatçıları Birliği, Bayam Consulting & Communication, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Sun Express, Friedrich Neumann Vakfı, KOM Ltd. Şirketi, İZFAŞ, TURKON Holding, ESBAŞ, İzmir Türk-Alman İşadamları Derneği, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Destinasyon İzmir Grubu yer alıyor.

Neler yapılacak?
İnisiyatif, ayrıca 24 Mayıs ve 8 Haziran'da Almanya'da iki etkinlik düzenleyecek ve 27 Eylül'de Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerde bulunacak. İnisiyatifin programında ayrıca ünlü bir Alman seyahat dergisinde İzmir özel sayısı hazırlatılması da yer alıyor. İnisiyatifin Avrupa eşbaşkanlığında Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen ve Avrupalı Türk İşadamları Birliği (BTEU) Başkanı Ahmet Güler bulunacak. Türkiye eş başkanlığında ise Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan ve Friedrich Neumann Vakfı Türkiye Temsilcisi Jörg Dehnert görev yapacak. Sivil insiyatifin EXPO yürütme ve yönlendirme kurulları ile koordinasyonu ise Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın tarafından sağlanacak.

Yeni Asır – 22.05.2007{nomultithumb}