Aslında bu 4. köprü

Garipçe-Poyrazköy’ün ardından sıra Tarabya-Beykoz güzergâhına gelecek

Aslında bu 4. köprü

ÖZLEM GÜVEMLİ

1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planında 3. köprü projesinin yapımına olanak sağlamak için yapılan plan notları değişikliği ile 3. köprünün çevre ve bağlantı yollarını düzenleyen 1/25.000 ölçekli Kuzey Marmara Otoyolu planı için itiraz süresi 1 Ekim Cuma günü doluyor. Meslek odaları önümüzdeki günlerde planlara ayrı ayrı itiraz edecekler, itirazların kabul edilmemesi halinde odalar toplu olarak 3. köprü projesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile idare mahkemesine başvuracaklar. 1 Eylül günü askıya çıkan planlara İstanbullular da bireysel olarak itirazda bulunabilecek.

 

Bireysel itirazlar için

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi yöneticileri, bireysel itirazlar için 3 adet örnek dilekçe hazırladı. 3. köprüyü istemeyen yurttaşlar seçtikleri dilekçeyi bireysel olarak 1 Ekim’e dek Saraçhanedeki İstanbul Büyüksehir Belediyesinin Yazı İşleri Müdürlüğüne verebilirler. İtiraz dilekçeleri odanın www.spo.org.tr adresinden bulunabilir.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, önümüzdeki sürecin en sıcak gündem maddelerinden biri olacak 3. köprü ile ilgili bir değerlendirme raporu da hazırladı. Raporda, hiçbir temel soruna çözüm üretmeyen 3. köprünün aslında İstanbulu derinden etkileyecek birden çok yeni köprü senaryolarının bir parçası olduğu vurgulandı.

3. köprü için daha önce açıklanan ve sonra vazgeçilen Tarabya-Beykoz güzergâhı ile yapımına karar verilen Garipçe-Poyrazköy güzergâhlarının birbirini tamamlayacak ardıl köprü projeleri olduğunun savunulduğu anımsatıldı. Garipçe-Poyrazköy güzergâhının açıklanmasıyla birlikte Tarabya-Beykoz arasındaki 4. köprünün ilk adımının da atıldığı belirtildi. 

 

Eylem cumartesi

3. köprünün yapılması halinde kesilecek 2 milyon ağacı kurtarmak, projeyi durdurmak için Yeşiller Partisi tarafından örgütlenen insan zinciri eylemi de 2 Ekim Cumartesi günü saat 20.00de gerçekleştirilecek. Bir saat boyunca Boğaziçinde mumlarla gerçekleştirilecek eyleme aydınların ve sanatçıların da destek vermesi bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet – 29.09.2010