Aslan:EXPO 2015 için Barcelona’yı örnek alalım

 

Ege-Koop EXPO Tanıtım Heyeti, yurda döndü

EXPO 2015’in İzmir’e kazandırılması için temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın ikinci büyük turizm fuarına katılan Hüseyin ASLAN, “İzmir’in  EXPO 2015 için en uygun kent olduğu ortadadır. İzmir EXPO’yu hak ediyor. EXPO 2015 İzmir’in olmalıdır” dedi.
Ege-Koop Genel Başkanı ve TÜLOV(Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı) Başkan Vekili Hüseyin ASLAN ve beraberindeki EXPO Tanıtım Heyeti,  Almanya’nın Essen ve İspanya’nın Barselona kentindeki incelemeleri tamamlayarak İzmir’e döndü. 
EXPO için İnciraltı, Urla gibi yerlerin konuşulduğunu söyleyen ASLAN, “Bu bölgeler zaten gelişmiş. EXPO için daha az gelişmiş, gelecekte daha rahat gelişebilecek bir alan tespit edilmeli. Barselona, EXPO yapıldığında gelişmemiş bir bölgeyken, bugün kişi başına 4 turist düşüyor. Bizde ise 5 kişiye 1 turist düşüyor” dedi.
EXPO Tanıtım Heyeti’nin ilk durağı, Almanya Essen’de 21 – 25 Şubat 2007 tarihleri arasında düzenlenen Turizm ve Kampçılık Fuarı oldu. Heyet, Almanya’nın 16 milyonluk nüfusu ile en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da iki gün geçirdi.
Almanya’da Mart başında Berlin’de yapılan turizm fuarından sonra en büyük turizm fuarı olan ve 33 ülkenin katıldığı fuara konuk olan İzmir Heyeti, büyük ilgi ile karşılandı.  Türkiye ve İzmir adına fuarın ziyaretçileri ve katılımcılarına hitap eden Ege-Koop Genel Başkanı ve TÜLOV Başkan Vekili Hüseyin ASLAN, İzmir’in EXPO konusundaki iddiasını ortaya koydu.
ASLAN, Essen’de düzenlenen ve Berlin’de yapılan turizm fuarından sonra Almanya’nın en büyük turizm fuarına Turizm Bakanlığı’ndan herhangi bir üst düzey yöneticinin katılmamasını eleştirdiği konuşmasında;  “Başta termal turizm olmak üzere, deniz, kum, dağ ve inanç turizmi yönünden büyük bir potansiyele sahip olan İzmir’den gerek sektör adına, gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi adına bir temsilcinin dahi katılmaması önemli bir eksikliktir” diye konuştu.
“Türkiye’de Sağlık Turizmi-Sektörün Gelişme Potansiyeli” konulu sempozyumun açılışında konuşan Hüseyin ASLAN, teması  “sağlık” olarak belirlenen EXPO 2015’in neden İzmir’e verilmesi gerektiğini anlatan bir konuşma yaptı. Ege’nin binlerce yıldır bir sağlık merkezi olduğuna değinen ASLAN, Ege ve İzmir’in Hipokrat, Galen ve Hacı Hekim Paşa gibi tıp tarihine yön veren önemli isimlerin mekanı olduğunun özellikle altını çizdi. ASLAN, “İzmir’in temasını sağlık olarak belirlediği EXPO 2015 için en uygun kent olduğu ortadadır. İzmir EXPO’yu hak ediyor. EXPO 2015, İzmir’in olmalıdır” dedi.
ASLAN, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir’in İtalya’nın Milano kenti ile birlikte EXPO 2015 için resmen aday. Bakıldığında Milano İzmir’den daha şanslı gibi görünebilir ama gerçekler farklıdır. Dünyanın kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak nitelendirebileceğimiz EXPO gibi organizasyonlar,  ülkeleri; uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini paylaşmak üzere bir araya topluyor. Burada ürünler değil, fikirler ve dünyanın geleceği için projeler sergileniyor. Antik çağdaş beri uygarlıklara, felsefeye doğum yeri olmuş olan İzmir ön plana çıkıyor. EXPO’lar birer ticari fuar olmaktan öte eğitsel amaçlı birer tema ve kültür etkinliği olarak anılıyor. Bu tema ve kültür etkinlikleri; teknoloji yenilik ve doğaya uyum gibi evrensel konuları hedef alarak tüm dünya ülkelerinin kültürel mirasları ile geleceğe yönelik beklentilerini harmanlamaya yöneliktir. İzmir burada da sahip olduğu evrensel kültür mirası ile adaylığını kanıtlıyor.”
ASLAN, “İzmir Barselona’yı örnek almalı”
EXPO 2015’in İzmir’e kazandırılması konusunda önemli bir tanıtım çalışması gerçekleştiren  EXPO Tanıtım Heyeti’nin bir sonraki durağı ise; EXPO’ya daha önce ev sahipliği yapan İspanya’nın Katalan Bölgesindeki Barselona kenti oldu. Bir liman kenti olan Barselona’da incelemelerde bulunan heyet, trafik ve otopark konusunda da bilgi aldı. Heyet daha sonra 1929 yılında EXPO’nun düzenlendiği Monjüvic Tepesi’ni gezdi.
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN, EXPO’nun düzenlendiği tarihe kadar sıradan bir Avrupa kenti olan Barselona’nın ekonomik ve sosyal yaşamının önce EXPO daha sonra da olimpiyatlarla değiştiğini belirterek, “Heyet olarak gördük ki, Barselona İzmir’in, EXPO hazırlık sürecinde kendine örnek alması gereken bir kent. Barselona EXPO’nun düzenlendiği alandan halen para kazanmaya devam ediyor. EXPO, kent için sürdürülebilir bir kalkınma yaratmış. Adeta kentin kaderini değiştirmiş. EXPO’nun gerçekleştiği alan o dönemde en az gelişmiş bölge iken, şehrin en ilgi çeken ve sanatsal aktivitelerin olduğu, yabancı turistlerin akın ettiği mekan haline gelmiş. İzmir’de EXPO için İnciraltı, Urla gibi yerler öneriliyor. Bu yerler zaten gelişmiş. Bence EXPO gelecekte en rahat gelişebilecek az gelişmiş alanlarından birinde yapılmalı. İzmir’de de bu tip alanların yaratılmasına yönelik planlama çalışmalarının yapılması şart, İzmir bu çalışmaları gerçekleştirecek güçte” dedi.
ASLAN, sözlerini şöyle sürdürdü: “1929 yılında Barselona’da yapılan EXPO’ya 119 ülke katılmış, bunlardan birisi de Türkiye. Atatürk döneminde izlenmiş bu politika devam ettirilmiş olsaydı. Türkiye belki şimdiye kadar 2-3 kez EXPO’ya ev sahipliği yapmış olurdu. Barselona, o yıllarda belki Türkiye’den geri iken şimdi bizden 50 yıl ileride. Bu nedenle EXPO fırsatının İzmir adına çok iyi değerlendirilmesi lazım. Amaç ülkeyi tanıtmaksa sen-ben kavgasının bir kenara bırakılması gerekir. EXPO İcra Kurulu hala net değil. EXPO’nun gerçek sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi olmalıdır. Bu konuda destek vermek, çalışmak isteyen de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanında bir nefer gibi çalışması gerekir. Bu tartışmalar dışarıda yanlış anlaşılıyor. Karşımızda Milano gibi kendini ispatlamış bir kent var. İşimiz hiç kolay değil, EXPO kararı için 11 ay gibi bir zaman var. Hemen çalışmalara başlamalıyız. EXPO için etkin olan grupları kentimizde ağırlamalıyız. Bizim deneyimlerinizden faydalanmak isterlerse, her zaman EXPO için destek vermeye ve çalışmaya hazırız.”

GazeteYenigün – 28.02.2007 {nomultithumb}