Arınç’ın açtığı tesis sit alanında iddiası

{nomultithumb}haberekspres – 23.08.2007

Selçuk'ta karavan ve halı dokuma tesisleriyle İtalya ile Türkiye arasında turizm bağı kurmayı başaran Garden Camping ve Selçukidi Halı Tesisleri sahibi Mehmet Sallıoğlu, belediyenin muhalif tutumu sebebiyle çalışmalarını zorlukla yürüttüğünü iddia etti.
İlçedeki tesislerinin, Türkiye'nin AB standartlarında turizm belgeli tek karavan ve çadır kamp alanı olduğunu söyleyen Sallıoğlu, karşısına çıkarılan engeller yüzünden İtalyan ortağı Luciano Konz ile bölgeyi terketmeyi bile düşündüklerini vurguladı. Belediye ise tesisinin ruhsatlı ve tamamen kanuna uygun olduğunu savunan Sallıoğlu'nun yerinin sit alanında olduğunu belirtiyor.
Selçuk'ta 47 dönüm arazi üzerinde halı dokuma tesisleri, organik tarım faaliyetleri ve kamp, karavan turizmini bir araya getiren Garden Camping ve Selçukidi Halı, 7 Temmuz 2007'de TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da katıldığı bir törenle sezonu açmıştı. İlçede 30 yıldan bu yana kendisine ait arazi üzerinde İtalyan ortağı Konz ile birlikte karavan, çadır ve kamp alanı işlettiklerini belirten Mehmet Sallıoğlu, turizm belgeli işletmelerini Selçuk Belediyesi'nin engellemeye çalıştığını öne sürüyor. Sallıoğlu, "Kamp alanının karavan sürücüleri tarafından kolay bulunabilmesi için çeşitli noktalara tabelalar yerleştirmiştik. Bunları yerinden söktüren belediye yetkilileri, kamp alanının kolay bulunması için bize başka formüllerle bile olsa yardımcı olacağına, bir de tabelaları çıkaran elemanlarının masrafını bizden tahsil etmek istiyor." dedi.
Selçuk kalesinin batı yakasında bulunan arazide kurulu tesise giden yolun bakımsız bırakılmasının da maksatlı olduğunu iddia eden Sallıoğlu, kamp alanından yararlanmak isteyen turistlerin tesislere gittiği yolun, yer yer hatalı araç parklarıyla kapandığını anlattı. Geçmiş dönemdeki belediye başkanı Kamil Subaşı'nın, yaptırdığı projektörlerle Ayasuluk Kalesi'nin aydınlattığını hatırlatan Sallıoğlu, kalenin kendi tesislerine bakan batı yakasında bulunan projektörlerin devre dışı bırakıldığını söyledi. Karanlık kalan bu bölgenin kötü niyetli insanların mekanı haline geldiğinden şikayet eden Sallıoğlu, bu durumdan kamp alanında kalanların da rahatsız olduğunu dile getirdi.
Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ise sözkonusu tesislerin sit alanında bulunduğunu söyledi. Başkan Ülgür şunları kaydetti: "Belediye olarak ülkemizin en önemli turizm merkezi durumunda olan ilçemizde turizmin daha da gelişmesi, bu gelişim içinde de turizm yatırımcıları ve ilçe halkının daha fazla pay almasını sağlamak amacıyla çeşitli projeler üretiyor, yatırımlar yapıyoruz. İlgili turizm işletmesi ise birinci derecede arkeolojik sit alanı üzerine kurulmuş, belediyemiz tarafından yasalara aykırı durumu sebebiyle mühürlenmiş bir girişimdir. Gayriresmi açılışı Sayın Meclis Başkanı'na yaptırılmış olsa bile yasalar herkes içindir. Devletin çıkarmış olduğu yasa ve yönetmeliklere herkes, çıkarına ters düşse dahi uymak zorundadır. Gayrikanuni bu işletme alanında en geç kasım ayında yıkım yapılacak ve böylece yasalara uygunluk sağlanacaktır."