Arenalı, iddalı Yeni fuar geliyor

Gaziemir’de gerçekleştirilecek yeni fuar alanı projesi netleşti. Arenanın da yer alacağı projenin toplam inşaat alanı 106 bin metrekareye yayılacak

İZMİR DHA 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir’de yapılacak ve Nisan’da inşaat ihalesine çıkılacağını duyurduğu yeni fuar alanının maket görüntülerini ve bina detaylarını açıkladı. Gaziemir’de yapılacak yeni fuar alanı hakkında en son bilgileri aktaran Kocaoğlu, “Proje çalışmamızın  sonuna geldik” dedi.
İlk etapta 6 hol ve bir özel sergi alanıyla birlikte 93 bin metrekare olacağını, fuar içinde yemek, eğlence ve diğer ihtiyaçların karşılanması için de sosyal tesislerin bulunacağını belirten Başkan Kocaoğlu ayrıca, açılışlar, gösteriler ve geniş katılımlı etkinlikler için “arena” olarak adlandırılan 7-8 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacağını anlattı. 

160 bin metrekare
Kocaoğlu alanda ayrıca simge yapı niteliğinde bir kule bulunacağını da açıklarken, alan içerisinde ileride otel ve kongre merkezi de yapılabileceğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, bu tür projeleri işi yapabilecek bir müteahhitin alması durumunda İzmir’in yeni fuar alanına kısa sürede kavuşacağını müjdeledi.
Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar alanında sergi hollerinin yanı sıra, kokteyl alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik görüşme odaları da yapacak. Fuar alanında sosyal donatı alanları yer alacak.
Ayrıca açık ve kapalı otoparklar da fuar katılımcıları ile ziyaretçilerine hizmet verecek. 106 bin metrekare alan, çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip olacak. 

Kule çevre yolundan görünecek
Yeni fuar alanı projesi kez İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda tanıtıldı. Çevre yolundan bakılınca fuarın kulesi görünürken, alanda 13 bin metrekarelik  sergi salonu, yiyecek içecek yerleri bulunacak. Gösteri ve açılışlar için arena yer alacak. Ayrıca 30 bin metrekarelik yeşli alanı açık hava sergi alanı olarak kullanılabilecek.

Kaynak: Milliyet Ege – 14.01.2011