Çarşı’da ikinci etap

Çarşı’da ikinci etap

UTKU BOLULU İzmir DHA

Kemeraltı Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nde ikinci etap için geri sayım başladı. Kemeraltı Camisi’nden Başdurak Camisi’ne kadar 93 parseldeki 120 binanın cephe restorasyonları yapılacak. İhaleye 6 firma katıldı. En düşük teklifi 1 milyon 87 bin 900 YTL’yle Elka İnşaat; en yükseği 1 milyon 842 bin 847 YTL’yle İlke Mühendislik verdi. Çalışmaların, değerlendirmenin ardından nisan ayında başlayacağı, haziran sonunda biteceği bildirildi. İhale bedelinin yüzde 60’ını İzmir Valiliği karşılayacak. Kalan yüzde 40’ı ise bina sahipleri, en az 500’er YTL’lik taksitler halinde ödeyecek.

Çekim merkezi olacak
İkinci etabın tamamlanmasıyla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nın tanıtımı için kampanya başlatacak. Hem Türkiye hem Ege Bölgesi’nin ilgisi tarihi çarşıya çekilecek.
Projenin ilk etabında, valilik yanından Kemeraltı girişi ile Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi’ne kadar olan kesimde, 49 parseldeki 72 işletmenin cepheleri restore edildi. Ruhsat bilgilerine aykırı eklentiler ve uygulamalar kaldırıldı. Tek tip tente monte edilen binaların cepheleri, belirlenen renklerle boyandı. 3’üncü ve 4’üncü etap ihalelerinin, temmuz ayında yapılacağı da kaydedildi.

Milliyet Ege / 19.03.2008