Arap sermayesine İzmir’den davet

İzmir Ticaret Odası, Dubai’de temaslarda bulundu, yatırımcıları İstanbul gibi İzmir’le de ilgilenmeye çağırdı. Çeşme ve Çandarlı için özel dosyalar sunuldu.

Büyükelçi de katıldı
İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Birleşik Arap Emirlikleri’ne iki günlük ziyarette bulundu. Demirtaş, Dubaili işadamlarıyla bir araya geldiklerini, bazı görüşmelere Türkiye Büyükelçisi Selim Karaaosmanoğlu ve Başkonsolos İhsan Yüce’nin de katıldığını belirtti.

Burası yatırım cenneti
DEMİRTAŞ, temaslara ilişkin şöyle dedi: İzmir’in bir yatırım cenneti olduğunu aktardık. Özellikle bankacılık, turizm ve emlak alanları üzerinde durduk. 2006’da Dubai’ye 210 milyon dolarlık ihracat yapan şehrimizle ticaretin daha fazla gelişmesinin mümkün olduğunu söyledik.

''Fırsatlar'' anlatıldı
ARAP sermayesinin bölgeye akışını sağlayabilecek projeler ortaya koyduk. Akdeniz’in en büyük limanı olabilecek Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesini, olası getirilerini, iş potansiyelini, Çeşme’nin sunduğu turizm fırsatlarını, işbirliği kapasitesini özellikle vurguladık.

Şeyhler görmeye gelecek
HAZIRLADIĞIMIZ dosyaları sunduk, büyük ilgi gösterdiler. İzmir’e davet ettik. Gerek ziyaret gerekse ortaklıklar için her türlü desteği vereceğimizi belirttik. Kısa bir süre sonra Dubaili yatırımcılar, yakından takip ettikleri İzmir’e gelecek. Fırsatları yerinde görecek.''

Sıcak karşıladılar…
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve beraberindekiler Dubai Ticaret Odası Başkan Vekili Abdul Rahman Saif Al Ghurair, Sharjah Ticaret Odası Başkanı Ahmed Mohammed Al Midfa, Dubai Investment Group CEO’su Duncan Macaulay, Yatırım Müdürü Hesham Gohar ile bir araya geldi. Toplantılara Dubai Başkonsolosu İhsan Yücel ile Ticaret Müşaviri Harun Koçak da katıldı. Ekrem Demirtaş, Abudabi Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ve Dubaili işadamı Al Gharair, İnvestmen ULC Başkanı Essa Abdulla Al Ghair ile de akşam yemeğinde bir araya geldi.

Milliyet Ege – 13.02.2007