Araçlar kaldırımda yayalar ise yolda!

Araçlar kaldırımda yayalar ise yolda!

İZMİR Milliyet

Alsancak’taki sokaklarda kaldırım işgali, içinden çıkılmaz hal aldı. Yaya yolları otoparka çevrildiği için İzmirliler adım atamıyor. Bu görüntüler kentin ayıbı olarak gösteriliyor

İzmirliler’in en çok şikayet ettiği ama yetkililerin duyarsız kaldığı sorunlardan biri de kaldırım işgalleri. Kentin hemen hemen her yerinde manzara aynı..! İşyeri sahipleri, yaya yollarını işyerlerinin bir parçasıymış gibi görüyor, tezgahlar, reklam panoları, masa ve sandalyelerle kapatıyor. Yayaya saygı duyulmuyor, vatandaş nereden geçecek diye düşünülmüyor.

Bu kişilere sorumsuz sürücüler de ekleniyor. Kentteki otopark sorununun çözümü yaya yollarında görülüyor, araçlar buralara bırakılıyor. Sıkıntı en çok da Alsancak’ta yaşanıyor. Yandaki bu  fotoğrafı çeken Ferit Salim, çarpıcı gerçeği de gözler önüne seriyor. Konak Belediyesi’nin yenilediği 1388, 1389, 1390 ve 1391 sokaklarda kaldırımların haline işte böyle dikkat çekiyor.

İzmirliler’in derdine tercüman olan Salim, bu durumun doğal karşılandığını söylüyor, şöyle diyor: “Otomobiller eksik olmuyor, yaya yolları sanki otopark… Sürücüler rahatlıkla kaldırıma park edebiliyor, kimse de ‘Sen ne yapıyorsun’ demiyor. Yayaya saygı ayaklar altına alınıyor. Bu manzara modern bir şehir olarak gördüğümüz, görmek istediğimiz İzmir’e yakışmıyor.”

Herkes kurallara uysun
Çözüm bekleyen bu sorun İzmir Yerel Gündem 21 Ulaşım Grubu tarafından da masaya yatırıldı. “Yaya-Bisiklet Arama Konferansı” düzenlendi. Kural tanımazlık yüzünden yayaların tehlikeye atıldığı dile getirildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Serhan Tanyel, “Kaldırım işgallerine son verilsin, herkes kurallara uysun” diye konuştu.

Milliyet Ege / 31.03.2008