Çarşı, ‘orijinal’ olacak

Kemeraltı’ndaki yapılar, aslına uygun hale getirilecek. Amaç, tarihi çarşıyı yeniden canlı günlerine kavuşturmak. Proje ihalesine 1 Ağustos’ta çıkılacak

İZMİR Milliyet Ege 27.07.2007

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı eski canlı günlerine döndürmek amacıyla proje hazırladı. ‘Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi’nin ihalesine 1 Ağustos’ta çıkılacak. Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafedeki toplam 49 parsel ve 72 işletmenin, Anafartalar Caddesi’ne bakan cepheleri restore edilecek.

Yok oluş süreci bitirilecek
İzmir için büyük önem taşıyan tarihi çarşıyı ‘yok oluş sürecinden’ kurtarmak istediklerini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle konuştu: ''Günün her saatinde yaşayan, canlı bir Kemeraltı oluşacak. Tarihi, mimari ve kültürel özelliği olan yapıları düzenleyip ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Alışveriş merkezleriyle, işyerleriyle, restoranlarıyla, eğlence mekanlarıyla, turistik eşya satılan noktalarıyla, butik otelleriyle 24 saat yaşayan canlı bir Kemeraltı Çarşısı oluşturacağız.'' {nomultithumb}

İşte bunlar yapılacak
İşyerlerinin dış cephelerindeki çıkmalar, klima üniteleri kaldırılacak. Dış cepheler aslına uygun restore edilecek. Hatalı sıvalar kazınarak, altta kalan süslemeler ortaya çıkarılacak. Duvarla örülüp yok edilen pencereler aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Dokuya aykırı pencereler kapatılacak. Ahşap cumba ve ferforjeler aslına uygun olarak yenilenecek. Tüm binaların dış cepheleri tek tip renk olacak. Taş yüzeyler temizlenecek. Reklam tabelaları, Sit Alanları İçin İlan ve Reklam Yönetmeliği’ne uygun olacak. Binaların cephesini örtüp, tarihi dokuyu kapatmayacak. Dış cephelerde sonradan yapılan ferforjeler çıkarılacak.
Güneş ve yağmurdan korumak amacıyla yapıların önlerinde, tarihi dokuya ve bina rengine uygun körüklü tente kurulacak. Binaların önüne bir hat çizilecek ve ticari faaliyetler bu hattı kesinlikle aşmayacak.