AP’den Allianoi için Erdoğan’a mektup

haber Ekspres 11.03.2007

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Oya Otyıldız, Yortanlı Barajı'nın suları altında kalma tehdidiyle karşı karşıya bulunan Allianoi Antik Kenti'nin korunması için Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazdığını bildirdi.
Oya Otyıldız, yaptığı yazılı açıklamada, Allianoi'nin insanlığın ortak kültür mirası olduğunu ve yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da alanın korunması için kişi ve kurumlara görev düştüğünü kaydetti.
Bu çerçevede AP Başkanı Pöttering'in, Başbakan Erdoğan'a 7 Mart 2007 tarihinde mektup yazdığını belirten Otyıldız, Pöttering'in, mektubunda Allianoi'nin tarihi önemi üzerinde durduğunu ifade etti.
Açıklamaya göre, mektupta şu ifadelere yer verildi: "AP, muhtelif vesileler ile (bazı kararlar, komisyona yöneltilen bazı sorular gibi) madencilik, sulama, baraj inşaatları gibi çalışmalar nedeniyle Türkiye'de doğal çevre ve tarihi öneme sahip alanların, Allianoi dahil olmak üzere zarar görmesinden endişe duyduğunu açıklamıştır. Selefim, Allianoi için 15 Kasım 2005 tarihinde planlanan su tutulması işleminin durdurulmasını 11 Kasım 2005 tarihinde özel olarak sizden rica etmişti. AP, katılım görüşmelerine başlamış olduğu bir ülkenin ekonomik kalkınmasını engellemek gibi bir niyet içinde değildir. İstenen, bu gibi projelerde AB'nin çevre standartlarına uyulmasıdır.
Bugüne kadar bu alanın korunması için belli adımlar atılmış olmasına karşılık, görünüşe göre yetkililer, projenin tamamlanması için son aşamayı tamamlamaya ve Allianoi'yi sular altında bırakarak sonsuza kadar kaybetmemiz anlamına gelecek su tutulması işlemine başlamak üzeredirler. Bu nedenle, Avrupa kültürel mirasının bir parçası olan bu arkeolojik alanın korunması için AP'nin ricasını tekrar iletiyorum."