Antik tiyatroyu EXPO 2015’e yetiştirmeliyiz

KADİFEKALE'DEKİ ALANIN GÜN IŞIĞINA ÇIKARILMASI İÇİN ÇABALAR HIZLANDI

İTO Başkanı Demirtaş, "Evlerin altındaki 20 bin kişilik yapının kazanılması ve dev fuarın açılışın burada yapılması İzmir'e büyük itibar kazandırır" dedi

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır) 11.04.2007{nomultithumb}

İzmir Ticaret Odası (İTO), Kadifekale eteklerindeki konutların altında bulunan Roma dönemine ait antik tiyatronun gün ışığına çıkarılması için harekete geçti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kadifekale eteklerinde 20 bin kişilik antik tiyatronun ortaya çıkarılarak EXPO 2015'e yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, "EXPO 2015'in açılışının bu tarihi mekanda yapılması İzmir'e büyük bir prestij kazandırır" dedi.

Turizmi geliştirir
Tepekule'den sonra İzmir kentinin (Smyrna) ikinci kuruluş yeri olan eski adıyla Pagos Dağı (Kadifekale) eteklerinde Roma döneminde yapılan tiyatronun oldukça görkemli bir yapı olduğunu anlatan Demirtaş, "Kadifekale ile Agora arasında yer alan tiyatrodan, 17. ve 18. yüzyıllarda İzmir'i ziyaret eden seyyahlar da hayranlıkla söz ederler ve ayrıntılı olarak anlatırlar. Buradaki Smyrna Tiyatrosu'nun, antik dünyanın en büyük tiyatrolarından biri konumunda olduğu belirtiliyor. Bugün yapmamız gereken, bu görkemli yapıyı ayağa kaldırıp İzmir'e kazandırmaktır. Kadifekale-Agora-Kemeraltı arasında, antik tiyatroyu da içine alan güçlü bir yaya aksı oluşturarak birbirine bağlamak, kentin görünümüne ve turizmin gelişmesine büyük katkı sağlar" diye konuştu.

Harekete geçmeliyiz
İzmir'in, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya göre üstünlüklerinin daha fazla olduğunu savunan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Atina'nın olimpiyatların ilk düzenlendiği Akropol'ü varsa, bizim de Pagos Dağı'nın eteklerinde dev bir amfitiyatromuz, hipodromumuz var. Büyük İskender'in İzmir'in ilk yerleşimlerinden birisini kurdurduğu o zamanki Pagos, bugünkü Kadifekale'nin eteklerinde yer alan bu güzellikleri ortaya çıkarmamız lazım. Bunun sonuncunda Kemeraltı-Agora ekseninden yaya veya teleferik ile Kadifekale'ye çıkıp, tiyatronun da üzerinden İzmir'e kuşbakışı bakanlar, 'İzmir ne güzel şehir' diyeceklerdir. Bütün bunları yapmak için İzmir ve yerel yönetimler planlarını yapmıştır. Bir an önce bu güzellikleri toprak altından çıkarmak için harekete geçmeliyiz."

Hayati önemde
Antik tiyatronun kazı ve restorasyon çalışmalarına bir an önce başlanması ve 2015 EXPO İzmir organizasyonunun açılışının burada yapılmasının da EXPO yolunda büyük prestij kaynağı olacağını vurgulayan Demirtaş, "Bu nedenle alandaki tüm kazı ve restorasyon çalışmaları ile Kadifekale-Agora-Kemeraltı arasında güçlü yaya akslarının oluşturulmasına yönelik çalışmaların 2015 yılına kadar tamamlanması hayati önem taşımaktadır. Böylece İzmir'in tarihi kent merkezi tam olarak ortaya çıkarken, EXPO 2015 sonrasında, bugün Efes Antik Tiyatro'da gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Festivali gibi uluslararası organizasyonlar bu tiyatroda yapılabilecek ve İzmir kenti, turizm pastasından hak ettiği payı almaya başlayacaktır" dedi.

Plana dahil edildi
Demirtaş, 2006 yılı içerisinde Mimar-Arkeolog Didier Laroche ve Mehmet Taşlıalan'ın tiyatronun bulunduğu alanda araştırmalar yaparak mevcut durumu ortaya koyduklarını ve bu çalışmaların sonunda tiyatronun tekrar ayağa kaldırılması için bir kazı ve restorasyon projesi hazırladıklarını söyledi. Projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne sunduklarını belirten Demirtaş, "Büyükşehir Belediyesi, semtin mevcut durumu, kamulaştırma ihtiyacı ve maliyetinin belirlenmesine yönelik olarak ön çalışmalara başladı ve projeyi hazırlanan stratejik plana dahil etti" diye konuştu.

En büyükleri arasında
Çapı 155 metre olan tiyatro, Kadifekale yamaçlarında üç bölüm olarak yapıldı. Yaklaşık seyirci kapasitesi 20 bin kişi olan tiyatro, 55 metre uzunluğunda ve 40 metre yüksekliğinde bir sahne binasına sahip. Bu özellikleri ile antik dünyanın en büyük tiyatrolarından biri konumundaydı.