Antik kent yardım bekliyor

Tralleis Antik Kenti Tanıtım ve Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Sak, sivil toplum örgütleri ve iş adamlarına Tralleis Antik Kenti kazılarına destek vermesi çağrısında bulundu.
Sak, Tralleis Antik Kenti'ni gezilebilir hale getirmeyi amaçladıklarını, antik kentin gezilebilir hale gelmesinin Aydın'ın kültür ve ticari hayatında yaratacağı ivmenin çok büyük olacağını söyledi.
Tralleis'in gezilebilir hale gelmesi için halk arasında "Üç Gözler" olarak bilinen "Gymnasion Kapısı"nın güçlendirilmesi, daha önceki kazılarda ortaya çıkarılan ve antik kentlerde rastlanmayan üç katlı Arsenal'in sağlamlaştırılması ve ışıklandırılması ile antik kentin bakımının yapılması gerektiğini vurgulayan Sak, şöyle konuştu:
"Bu üç ayak tamamlandığı zaman, Tralleis Aydın için bir etki alanı yaratacaktır. Aydın'dan günde 50'nin üzerinde tur otobüsü transit geçmektedir. Bunlar Aydın'da durmuyor, Efes'e ve Pamukkale'ye gidip tekrar Marmaris'e dönüyorlar. Biz burada transit bir şehir konumunda kalıyoruz. Ama Aydın'daki bu tür yapıtlar ve Arkeoloji Müzesinin tamamlanması halinde, Aydın'da tur otobüslerinin mola vermesine ve turistlerin bir günlerini geçirmesi artık bir sebep olacak. Bunun sonucunda Aydın'daki ticaretin gelişmesine ve genel bir değişime hepimiz tanık olacağız."
Devletin verdiği ödenekle, kazıların devam ettiğine, ancak bunun yeterli olmadığına işaret eden Sak, "Bahsettiğim çalışmalar 3-5 yıl içerisinde tamamlanacak çalışmalardır. Bunlar için 500 bin YTL'ye ihtiyaç var. Bunun için de gerek sivil toplum örgütlerimizin gerekse iş adamlarımızın gelecek 2-3 yıl boyunca kazılara destek olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

HaberEkspres – 12.06.2007{nomultithumb}