Antik Kent kurtuldu

10 Temmuz 2008 – yenigün{nomultithumb}

 

Menderes’teki Klaros Apollon Tapınağı ve civarı ‘1. derece arkeolojik sit alanı’ ilan edildi

İzmir’in Menderes ilçesi Özdere beldesine bağlı Ahmetbeyli Köyü sınırları içindeki üç bin yıllık Klaros Apollon Tapınağı’nın yanı başında taş ocağı açılması girişimine İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu “dur” dedi. İzmir 1 No’lu Anıtlar Kurulu, taşocağı açılmak istenen bölgeyi, ‘1. derece arkeolojik sit alanı’ ilan ederek taş ocağının açılmasının önünü tamamen kapatmış oldu.

Belediye ruhsat verilmedi

İzmirli bir maden firmasının Klaros antik kentine 500, Ahmetbeyli’ye 300 metre yakınında taş ocağı açma girişimi, Özdere Belediyesi’nden ‘sıhhi müessese izni’ almak istemesi ile ortaya çıkmıştı. Bakanlıktan taş ocağı izni için hiçbir engelle karşılaşmayan maden firması, Özdere Belediyesi’nden izin alamamıştı. Firma yetkilileri, aldığı ruhsatların ardından sıhhi müessese izni için Özdere Belediyesi’ne başvurmuş; Özdere Beldesi Belediyesi, başvuru üzerine ‘organik tarımın yaygın olarak yapıldığı ve Klaros Antik Kenti’ni barındıran bölgemizin tam ortasında kurulmak istenen taş ocağına izin veremeyiz’ demişti. Belediyenin “sıhhi müessese izni” vermemesi üzerine, firma yetkilileri de İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bunun karşılığında da Özdere Belediyesi de firma aleyhine dava açtı. Bu davaya; ören yerinde yürütülen kazılara yaşamının 25 yılını veren Prof. Dr. Nuran Şahin’in yanı sıra, Ahmetbeyli ve Çile Köyü muhtarları da müdahil oldular. Dava sonucu İzmir İdare Mahkemesi, taş ocağı açma çalışmasına yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Hukuk mücadelesine Bakanlık desteği…

Firmanın maden arama ve işletme ruhsatının iptali için Özdere Belediyesi, Kuşadası Rehberler Derneği ve diğer sivil toplum örgütlerinin başlattığı hukuk mücadelesine Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek verdi. Yargı süreci bitmeden İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu konuyu gündemine aldı.

Şimdi rahatladılar

Raportörlerinin yerinde inceleme yaparak hazırladığı raporları değerlendiren kurul üyeleri; bölgenin bir kısmını doğal, bir kısmının arkeolojik sit alanı olmasına karar verdi. Bu kararla, antik kentte taş ocağı açılmasının önü de kapanmış oldu. Klaros Bilimsel Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin, “Kültür ve Turizm Bakanlığı yanımızda yer aldı. Taşocağının açılmaması için bize her türlü desteği verdi” dedi. Karar üzerine bölge halkı da rahat bir nefes aldı.