Antik kanal denizle buluşuyor

Haber Ekspres 26.09.2007{nomultithumb}

Selçuk Belediyesi tarafından Efes Antik Kenti sınırlarından başlayarak Pamucak tatlı su mevkisinde denize dökülen antik kanalı denizle buluşturma konusunda başlatılan proje çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, yaptığı yazılı açıklamada, yağmur suyu ve yeraltı kaynak sularıyla yer yer mini gölcükler oluşturan Efes Antik Kanalı'nın, Pamucak'ta denizle birleşen ve dalgaların taşıdığı kumlarla kapalı olan bölümünde, geçen ay başlatılan sirkülasyon kanalı çalışmalarına yönelik projenin ilk etabının, ekim ayı sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.
Selçuklular tarafından "tatlı su" olarak anılan kanalın denizle buluşturulması için kanal yatağının içerisine 100 metre, deniz içerisine ise 50 metre uzunlukta 6 metre genişliğinde ahşap malzemeden yapılan sirkülasyon kanalı için yaklaşık 200 adet kazık çakıldığını ifade eden Ülgür, kazıkların arasının ahşap perde ile kaplanıp kumla doldurulacağını bildirdi. Ülgür, böylece kanal yatağının daraltılacağını ve ağız kısmının kumla kapanmasının önleneceğini ifade etti.
Ahşap kanalın deniz içerisindeki en uç kısmının ise denize girenlerin güneşlenebilmelerini sağlamak için ahşap teras biçiminde inşa edileceğini kaydeden Ülgür, kazık çakma ve perde ile kaplama işini tamamlamak üzere olan müteahhit firmanın, birkaç gün içinde denizdeki yapım işlerine başlayacağını belirtti.

Canlı hayatın devamı

Ülgür, canlı hayatın devamını, kanalda yaşayan canlı türlerinin çoğalmasını, ekolojik dengenin korunmasını sağlayacak projenin tamamlanmasının ardından bölgenin özellikle olta balıkçılarının vazgeçemeyeceği bir alan haline geleceğini ifade ederek, gelecek dönemde gerekli izinler alınarak yapılacak bir planlama ile Tatlı Su mevkisi ve civarının, balık restoranları ve çay bahçelerinin bulunduğu dinlence alanı haline dönüşebileceğini vurguladı.
Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanları tarafından aylar süren inceleme ve proje çalışmaları sonucu gerekli izinlerin alınmasıyla başlayan çalışmaların süratle tamamlanacağını belirten Vefa Ülgür, şunları kaydetti: "Bu proje, yıllar süren bir çaba sonucu imar planlarını onaylatmayı başardığımız Pamucak bölgemizdeki turistik yol yapım işimizden sonra başlattığımız ilk ciddi proje. Bu projeyle ekolojik denge korunurken, Tatlı Su mevkisinin çevre düzenlemesine de önemli bir başlangıç yapmış olacağız. Kanal, üniversitenin yaptığı incelemede doğal yapısı ve su özellikleriyle çupra, levrek, kefal gibi balık türlerinin yaşayıp çoğalması için çok uygun bir ortam olarak değerlendirildi. Denizle buluşturacağımız kanal içerisine 250 bin balık yavrusu bırakacağız. Bilim adamları bu yavruların altı aylık bir süreyle korunması halinde kanalın ve körfezin bir balık yaşam bölgesi haline geleceğini belirtiyorlar."