Antandros, kültür turizminin merkezi olacak

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gürcan Polat, 50. Yıl Köşkü'nde "Antandros Kazıları" konulu seminer düzenledi. Yapılan kazılar hakkında bilgi veren Doç.Dr. Polat, "Kazılar, şehrin kuruluş aşamasındaki kanalizasyon ve yerleşim yerlerindeki tabakalanmayı anlamaya yönelik çalışmalardır. Kaz Dağları'nın batı etekleri üzerine kurulmuş olan Antandros şehri Çanakkale yolu üzerinden geçmektedir" dedi.

Kaz Dağları'ndan elde edilen kerestelerle önemli gemiler yapıldığını bildiren Doç.Dr. Polat, "Bizans döneminde bu gemilerle önemli savaşlara gidilip, birçok zaferler kazanılmıştır. Ayrıca deniz ve tersanelerden dolayı Antandros kentinin iki önemli limana sahip olduğu antik kaynaklar sayesinde ortaya çıkarıldı" diye konuştu.

Doç.Dr. Gürcan Polat, kazı çalışmalarına 2001 yılında başlandığını belirterek, "Gerek sivil toplum kuruluşları gerekse belediyelerden her türlü desteği almaktayız."şeklinde konuştu.
Doç.Dr. Polat, yapılan kazılar sonucunda Bizans dönemine ait mimari dokuların ve sikkelerin bulunduğunu belirterek, bu şehrin gelecekte önemli bir turizm merkezi olacağını söyledi.

Haber Ekspres – 24.02.2007