ANKARA’YA İKİ TEŞEKKÜR

1. Çeşme'de termal kür merkezi yapılması planlanan bölgeyi, isteğimiz üzerine 3 parçaya ayırıp ihaleye çıkardığı için
{nomultithumb}Atilla Bey'e

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır – 10.01.2007)

Çeşme'de termal kür merkezi kurmak isteyen ancak alanların büyüklüğü ve teminat miktarının yüksekliği nedeniyle tahsis başvurusu yapamayan İzmirli işadamlarının isteği Turizm Bakanlığı'nca kabul edildi. Bakanlık, turizme tahsis edilen Çeşme'deki 6 bölgeden Paşalimanı bölümünde yer alan sonuncusunu 3 parçaya ayırdı. Tahsis başvurusu için son tarihi 30 Ocak 2007 olarak belirleyen Bakanlık, buradaki bütün alanlarda kür merkezi ve günübirlik tesis kurma hakkı tanıdı. Kurdukları TETUSA adlı şirketle 6. Bölge'ye talip olan İzmirli işadamları, isteklerini yerine getiren Turizm Bakanı Atilla Koç'a teşekkür etti.

Teminat verilemedi
26 Eylül 2006 tarihinde 650 bin metrekare alandan oluşan 6. Bölge için istenen 37.5 milyon YTL teminatı yatıramadıkları için teklif veremediklerini belirten TETUSA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan, Turizm Bakanlığı'nın bu yöndeki eleştirileri dikkate alarak parselleri küçülttüğünü vurguladı. 15 Ocak'ta şartnamesi alınacak olan ihalede bu kez başvuru yapacaklarını belirten Ertan, son tarih 30 Ocak'a Turizm Bakanlığı'na teklif vereceklerini kaydetti.

Yatırıma hazırız
Termal kür merkezi kurmak için 60 turizmci ve işadamının bir araya gelerek TETUSA firmasını kurduğunu anımsatan Ertan, bölgede ilk etapta 25 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmek istediklerini açıkladı. 6. Bölgede şu anda kendilerine en uygun parselin 160 dönümlük arazi olduğuna dikkat çeken Şinasi Ertan, "Şartnameyi 15 Ocak tarihinde 5 bin YTL yatırarak alacağız. Şartname doğrultusunda teklifimizi hazırlayarak 30 Ocak tarihinde Ankara'da Bakanlığa elden takdim edeceğiz. Teminat miktarını da şartnameyi aldığımızda öğreneceğiz. Umarım küçülen arazilerin teminatları da uygun bir rakama düşmüştür. Bütün şartların uyması halinde araziyi 75 yıllığına alarak yatırıma bir an önce başlamak istiyoruz" dedi.

Katılamamışlardı
Turizm Bakanlığı, Çeşme-Alaçatı-Paşalimanı Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi'ni 6 bölgeye ayırırken, 15 Aralık tarihinde yapılan 5 bölgenin tahsis ihalesine ise sadece Global Yatırım Holding'in bünyesindeki Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. teklif vermişti. 6. bölge ile ilgilenen İzmirli TETUSA firması da dahil olmak üzere geçen yıl Eylül ayında yapılan Paşalimanı'ndaki 6. Bölge'nin tahsis ihalesine ise teminatın yüksek olması nedeniyle hiçbir firma katılmamıştı.

İspanyol ilgisi
6. Bölge'ye 504 milyon 614 bin YTL'lik yatırım yapılması öngörülürken, Global'in daha önce Türkiye'deki birçok projede birlikte çalıştığı İsrailli işadamı Sami Ofer'le birlikte hareket edebileceği belirtiliyor. Bunun yanında Çeşme ile İspanya'nın önde gelen turizm gruplarından Fadesa da ilgileniyor. İspanya, Portekiz, Meksika ve Fas'taki turizm yatırımları ile öne çıkan, otel işletmeciliği ve golf konusunda faaliyet gösteren Fadesa Grup yöneticileri geçen ay Çeşme'de incelemede bulundu.

Çeşme'de neler yapılacak?
* Golf alanları
* Turizm konaklama tesisleri
* Termal köy
* Tedavi, sağlık-güzellik merkezi
* Butik tatil villaları
* Kür (tedavi) merkezi
* Gastronomi alanları
* Günü birlik kullanıma yönelik tesisler
* Sosyal tesisler ve kongre merkezleri
6. Bölge Paşalimanı'nda üçe ayrılarak tahsis edilecek arazilere ise kür merkezi ve günibirlik tesisler inşa edilecek. Bu bölgede ilk parça 160 bin, ikinci parça 190 bin ve üçüncü parça da 300 bin metrekare alana sahip.

Süreç nasıl işleyecek?
Çeşme-Alaçatı ve Paşalimanı Turizm Kenti için yer almak isteyen yatırımcı başvurusunu yaptıktan sonra Turizm Bakanlığı tarafından incelenecek. Firmanın şartları uygun ise firmaya ön tahsis yapılacak. Aynı bölge için birden fazla başvuru varsa turizm kenti alanını 75 yıldan daha az sürede hazineye devredeceğini taahhüt eden firmaya şartları uygun ise ön tahsis yapılacak.
Yatırımcı Turizm Bakanlığı kontrolünde 1/5000'lik ve 1/1000'lik planlarını yaptıktan sonra projesini hazırlayacak. Turizm Bakanlığı'ndan onay aldıktan sonra yatırımına başlayacak. Firmalar yüklü miktarda teminat yatırdıkları için projelerini kısa sürede hazırlayarak, yatırıma başlayacak.
Daha önce altyapıya en çok katkıda bulunanlar tahsislerden yararlanabilirken, bu defa yatırımcı altyapıyı kendi yapacak. Yatırımcının, kesin tahsis sonrası da taahhütlerini yerine getirip getirmediğini Bakanlık kontrol ediyor. Bakanlığın bu süreçte de her tür iptal yetkisi bulunuyor. Yatırımlar tamamlandığında 75 bin yatağa ulaşması hedeflenirken, 40 bin kişiye yeni istihdam olanağı sağlaması bekleniyor.

2. Mahkemenin "kaldırın" emri verdiği Kordon'daki seyir teraslarını halkın
talepleri üzerine yıktırmadığı için
Binali Bey'e

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz'ın, Ulaştırma Bakanlığı adına Yeni Asır aracılığıyla verdiği Pasaport'taki seyir teraslarının yıkılmayacağı müjdesi sevinç yarattı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Müsteşar Yılmaz'a konuya gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür eden İzmirliler, "Terasların yıkımı Türkiye'nin en çağdaş kenti olarak gösterilen İzmir'e yakışmayan bir görüntü ortaya çıkaracaktı" dedi.
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, "Bu aşamadan sonra en kısa sürede Valilik olarak Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle bir araya gelip sorunu çözeceğiz" dedi. Seyir teraslarının yıkımı yönündeki kararı duyduktan sonra hemen Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı'na resmi yazı göndererek ne yapacaklarını sorduğunu söyleyen Vali Köksal, şunları ifade etti:
"Daha sonra da telefonla Denizcilik Müsteşarımız İsmet Yılmaz'la görüşmeler yaptım. Yılmaz, gerekçeli karar ellerine ulaştıktan sonra hukuki olarak, ne yapılabilir ona bakılacağını söyledi. Ben de konuyu yakından takip ediyorum ve seyir teraslarının yerlerinde kalmasını istiyorum."

Güzellik katıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, seyir teraslarının halkı denizle buluşturma ve kente ayrı bir güzellik kattığı konusunda tüm tarafların mutabık olduğunu dile getiren Kocaoğlu, "Sorunun yasal çerçeve içinde çözülebilmesi için 3 kurumda samimiyetle ve iyi niyetle çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu.

Gemiler taşınacak
Denizcilik Müşteşarlığı İzmir Bölge Müdürü Sedat Sert ise, Konak Pier'le Cumhuriyet Meydanı arasında bağlı duran ve hem çevre, hem de görüntü kirliliği yaratan romorkörlerin de Alsancak Limanı'na çekileceğini ifade etti. Buna Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin (TDİ) de sıcak baktığını kaydeden Sert, sorunun yasal çerçevede çözüme kavuşması için Büyükşehir Belediyesi, Denizcilik Müsteşarlığı ve TDİ'nin samimiyetle çalışmalara başladıklarını söyledi. Sert, "Eğer bu sorun bugün yaşansaydı kesinlikle yargıya intikal ettirmez, çözerdik" dedi.
Teras düzenlemesinin yapılabilmesi için öncelikle imar planlarında liman olarak gözüken bu alanın 'halkın kullanımına açık alan' olarak değiştirilmesi gerektiğini belirten Sert, bu bölgede imar plan değişikliği yapma tasarrufunun da Bayındırlık Bakanlığı'na ait olduğuna dikkat çekti. Bayındırlık'ın kendilerinden görüş isteyeceğini anlatan Sert, olumlu görüş vereceklerini söyledi.

İzmirliler çok mutlu
Ayşe Özüilerigiden (mali müşavir): Geri adım attıkları için de teşekkür ediyorum.
Süleyman Efe (restoran işletmecisi): Seyir teraslarının yıkılmama kararını ben de gönülden destekliyorum.
Ayşegül Çerkez (tekstilci): Yetkililerin toplumun ve halkın yararına karar vermesi en doğrusu.
Banu Çelebi (mali müşavir): Yıkılmaması sevindirici, Hatta kente benzer daha çok mekan kazandırılmalı.
Tuğba Elmacı (işletmeci): Burasının yıkılmaması yönünde görüş belirten yetkililere, bu keyfi tadan birisi olarak teşekkür ediyorum.
Murat Türkol (satış elemanı): Topluma ve onların isteklerine karşı duyarlı olduklarını gösterdiler.
Melike Bulut (Serbest): Yıkılmaması yönündeki kararı sonuna kadar destekliyorum.
Sadık Yıldız (Serbest): Burasını yıkarlarsa halkın büyük bir bölümünün taleplerine ve düşüncelerine de sırt çevirmiş olurlar.