Anadolu’nun ilk şaraphanesi

Çeşme Bağlararası’nda önemli tarih keşfi yapıldı. Bulunan 3 bin 700 yıllık yapının Anadolu’nun ilk şarap imalathanesi olduğu tahmin ediliyor… 

Büyük depremden günümüze

ANKARA Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Vasıf Şahoğlu, Çeşme Bağlararası’ndaki kazılar hakkında bilgi verdi. Şahoğlu, 2002-2005 ve 2009’da gerçekleştirdikleri çalışmalarda, ilçenin geçmişinin 5 bin yıl öncesine dayandığını belirlediklerini söyledi. Buluntular arasındaki en ilginç yapının yaklaşık 3 bin 700 yıl önce meydana gelen büyük depremden kalma bir şaraphane olduğunu belirten Doç. Şahoğlu, şunları kaydetti:

Üzüm çekirdekleri bulundu
“ŞARAPHANE olduğunu bulduğumuz üzüm çekirdeklerinden, şarapların konulduğu amforalardan, yonca ağızlı testilerden, şarap ezilen haznelerden ve şarabın muhafaza edildiği depolardan anlıyoruz. Tüm bu önemli keşifler, bağcılığın ve şarap üretiminin binlerce yıldır Çeşme’nin önemli ekonomik faaliyetlerinden biri olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Burası çok önemli bir merkez. Anadolu’da pek bilinmeyen bir kültürün izini burada bulduk.”

Kaynak: Milliyet Ege – 25.05.2010 {nomultithumb}