Anadolu Caddesi’ne 4 köprü

ALTINDAN GEÇEN BÜYÜK KANAL VE DERE YATAKLARI ALTGEÇİDE İZİN VERMEDİ. 

İzmir'in en işlek ve trafiğinin çok yoğun olduğu bölgelerde araçların ışıklara takılmadan ilerlemesini sağlamak için hat üzerinde birden fazla viyadük inşa edilecek

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin en işlek yollarından birisi olan Anadolu Caddesi'ndeki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak ve araçların trafik ışıklarına takılmadan ilerlemesini sağlamak amacıyla yapmayı planladığı altgeçit projesinde teknik nedenlerden dolayı değişiklik yapmak zorunda kaldı.

 

Mecbur kalındı
Bölgede viyadüklerler geçişin sağlanacağı belirtildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir süre önce, Anadolu Caddesi'ndeki trafiğin kesintisiz olarak akmasını sağlamak ve rahatlatmak amacıyla Harmandalı, Büyük Çiğli, Şemikler ve Evka 5 kavşaklarında alt geçitler yapacaklarını açıklamıştı.
Bu açıklamanın ardından yapılan incelemelerde, Anadolu Caddesi'nin altından, dere yataklarının ve Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne giden ana kolektörün geçtiğinin belirlenmesi üzerine projede değişiklik yapmak zorunda kalındı.
Projede yapılan değişiklikle Anadolu Caddesi'nde daha önce altgeçitlerle geçişi düşünülen Büyük Çiğli, Şemikler, Harmandalı ve Evka 5 kavşaklarının yeraltından değil köprülü kavşaklar şeklinde, inşa edilecek viyadüklerle geçilmesi kararlaştırıldı.
Büyükşehir Belediyesi'nin ihale ile projelerini çizdirdiği köprülü kavşaklarla ilgili yapım ihalelerinin ise 2007 yılı Ocak ayından itibaren yapılmasının öngörüldüğü ve yıl sonuna kadar bitirilmesinin planlandığı belirtildi.

KARAYOLLARI
"Haberimiz yok"
Büyükşehir Belediyesi'nin projede yaptığı değişikliğin ardından Anadolu Caddesi'nin Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluğu altında olan bir yol olması nedeniyle projeyi onaylayıp onaylamayacağı ise merak konusu oldu. Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun projedeki değişiklikten haberdar olmadıklarını belirterek, "Büyükşehir Belediyesi'nden son olarak bize sorunlu kavşakların batar çıkar yani altgeçitlerle geçileceği bildirilmişti. Köprülü Kavşak konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim. Proje elimize ulaştığında inceleriz. Teknik olarak mümkünse onay veririz" diye konuştu.

Yeni Asır 01.01.2007