Anadolu Caddesi’nde yeraltına 4 altgeçit

Büyükşehir Belediyesi, trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için Çiğli'de derenin altından olmak üzere, Evka 5, Harmandalı ve Şemikler'de geçişler inşa edecek

ERTAN GÜRCANER – Yeni Asır 02.03.2007 {nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin en işlek geçişlerinden birisi olan Anadolu Caddesi'ndeki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak ve araç sürücülerinin trafik lambalarına takılmadan seyretmesini sağlamak amacıyla yapmayı planladığı altgeçit projesinde ikinci kez değişikliğe gitti. Daha önce Anadolu Caddesi üzerinde inşa edilecek 4 adet altgeçidin dere yataklarına ve Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne giden Büyük Kanal Kolektörü'ne denk gelmesi nedeniyle sorunlu kavşakları viyadüklerle, yukarıdan geçme kararı alan ve bu yönde proje hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, viyadüklerin meydana getireceği kötü görüntü nedeniyle tekrar altgeçitlere döndü.
Yeni hazırlanan proje kapsamında Büyükşehir'in Büyük Çiğli'de inşa edeceği alt geçit, Büyük Çiğli Deresi'nin altından geçecek. Mart ayı sonuna kadar Büyük Çiğli, Evka 5 ve Harmandalı kavşaklarındaki alt geçitlerin ihalesini gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, Şemikler kavşağının yapımına ise daha sonra başlayacak.

Kesintisiz ulaşım
Büyükşehir, Anadolu Caddesi'ne paralel olarak giden Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nin geçtiği tren yolunu da alttan geçecek. Böylece daha önce otomatik bariyer sisteminin öngörüldüğü karayolu geçişlerinin alta alınması ile meydana gelebilecek trafik kazalarının da önüne geçilmiş olacak.
Yapılacak alt geçitler arasında en sıkıntılı olanı ise Büyük Çiğli kavşağı altgeçidi olacak. Büyük Çiğli'de daha önce dere yatağına denk geldiği için üstten geçilmesi öngörülen araç geçişi bu sefer dere yatağının altından yapılacak. Araçlar alttan geçerken dere yatağı altgeçidin üst kısmında kalacak. Özel bir inşaat tekniği ile inşaa edilecek olan altgeçit tamamlandığında ilginç bir görüntü ortaya çıkmış olacak.
Çalışmalar bununla da sınırlı kalmayacak. Büyükşehir Belediyesi Adnan Mendreres Hava Limanı'na kadar kesintisiz araç geçişini sağlayacak proje kapsamında Gaziemir Akçay Caddesi üzerinde de üç adet karayolu alt geçidi inşa edecek.
Anadolu Caddesi ve Gaziemir Akçay caddesi üzerindeki alt geçitler tamamlandığında Menemen yönünden gelip Gaziemir Adnan Menderes Hava Limanı yönüne giden bir araç sürücüsü trafik ışıklarına takılmadan geçiş yapma olanağı yakalayacak.

Neler yapılacak?
* Caddenin, askeri havaalanı ile Girne Caddesi arasındaki 9.5 kilometrelik bölümü baştan sona ele alınacak.
* Caddenin her iki tarafındaki tretuvarlar ve orta refüj düzenlenecek; ağaçlandırılarak yeşil bant oluşturulacak.
* Yol boyunca yer alan sinyalize yaya geçitlerinin sayısı artırılacak.
* Enerji hatları yeraltına alınarak görüntü kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak.
* Aydınlatmalar yenilenerek çağdaş bir görünüme kavuşturulacak. Tüm kavşaklar yeniden düzenlenecek