Altyapıya acil çözüm

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLÇE, BELDE VE KÖYLERE 10.5 MİLYON YTL'LİK YATIRIM YAPTI
Altyapıya acil çözüm

Yetkililer, önümüzdeki süreçte 900 kilometrelik içme suyu şebekesi döşeneceğini, arıtma tesisleri kurulacağını bildirdi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, ilçe, belde ve köylere gerçekleştirdiği 10.5 milyon YTL yatırımla birçok altyapı sorununu giderdi. Önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek yatırımlarla 900 kilometrelik içme suyu şebekesi döşenecek. Ayrıca kanalizasyon şebekesi yapılacak, kurulacak arıtma tesisleriyle evsel atık sorunu çözülecek.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geride kalan 4 yılın çok yoğun bir tempoyla geçtiğini, 2008 yılının da aynı tempoda devam edeceğini bildirdi. İki yıllık süreçte 900 kilometrelik içme suyu şebekesi döşeyeceklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu, kurulacak 12 arıtma tesisinin 2009'da çalışır hale geleceğini müjdeledi.

13 YENİ KUYU
2004 yılında sınırlarına dahil olan ilçe, belde ve orman köylerine, proje ve yatırımlarıyla destek olan Büyükşehir Belediyesi, özellikle İZSU Genel Müdürlüğü arıcılığıyla pek çok bölgeyi ilk kez arıtma tesisi, sağlıklı su ve kanal alt yapısına kavuşturdu. Mevcut su depoları onarıldı, yeni depolar yapıldı, boru hatları yenilendi veya olmayan yerlere içme suyu hattı çekildi ve 13 yeni kuyu açılarak vatandaşların su sıkıntısı çözüldü. İlçe ve beldelere 10 milyon 500 bin YTL'lik yatırım yapıldı. Bugüne kadar kent merkezi dışında kalan ilçe ve beldelere yönelik çok ciddi projeler ürettiklerini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
"2004'ten itibaren sorunlarını tespit edip hızla çalışmalara başlamıştık. Şimdi projelerimiz teker teker devreye giriyor. Tüm ilçe ve beldelerimizi, çağdaş ve eşitlikçi hizmet anlayışımızla modern ve sağlıklı altyapı sistemine kavuşturuyoruz. Altyapı sorunlarına acil çözümler üretiyoruz. Yeni yerleşim alanlarında yaşanan en önemli sorun, altyapı ve evsel atıkların arıtılması. Arıtma seferberliği başlattık. Bayındır, Kemalpaşa, Seferihisar, Torbalı, Ayrancılar-Yazıbaşı ve Menemen biyolojik atıksu arıtma tesislerinin ihalesine çıktık. Sözleşmeleri imzalandıktan sonra işe başlayacağız. Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni tamamlayarak devreye aldık. Urla İlçe Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin yapımı hızla devam ediyor. Gümüldür, Mordoğan, Buruncuk ve Yeni Foça'da da arıtma tesisi kuracağız."

'Susuz yer kalmayacak'
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, su kaynaklarının önemli ölçüde azaldığını, şebekelerdeki kaçak nedeniyle su kayıplarının arttığını vurguladı. Kocaoğlu, "11 yerleşim yerinde yeni kuyular açıyoruz ve kaçak su miktarını en aza indirmeye çalışıyoruz. Yeni kuyuların faaliyete geçmesiyle susuz yer kalmayacak" diye konuştu.

Yeni Asır / 02.04.2008