Altyapı, doğalgaz ve baraj projesi tehlikede

KEMALPAŞALI SANAYİCİ "ARTIK YETER" DİYOR

Organize Sanayi Bölgesi ve Ulucak Belediyesi arasında yaşanan 7 yıllık sorun yatırımları kesti

Belediyenin, KOSBİ'nin tüzel kişiliğinin iptali için açtığı davayı kazanması ise yürüyen hizmetleri aksattı

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ) Yeni Asır – 12.09.2007{nomultithumb}


(Soldan sağa) KOSBİ Başkan Yardımcısı Hilmi Şekerci, KOSBİ Başkanı Pınar Yurdun, KESİAD Başkanı Ali Özgenalp, KOSBİ Bölge Müdür Yardıncısı Okan Balcıoğlu

Schneider Elektrik, Akzo Nobel, Alkim Kimya, BTM gibi Türkiye'nin önde gelen firmalarının faaliyet gösterdiği, yıllık 1.8 milyar dolar ihracatı ile yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlayan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde (KOSBİ) Ulucak Belediyesi ile yaşanan yetki tartışması bölge sanayicilerini ve İzmir'i tehdit ediyor.
Son olarak Ulucak Belediyesi'nin, bölge sanayicilerine hizmet veren KOSBİ'nin tüzel kişiliğinin iptali için açtığı davayı kazanması ise bölgede yürüyen projeleri de aksatma tehlikesine yol açtı.

Kimse gelmiyor
Bölgede başta altyapı inşaatları ve doğalgaz dağıtımında sıkıntı yaşanırken, bölgenin su ihtiyacını karşılayacak Yiğitler Barajı projesi de tehlikeye girdi. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya gelen bölge sanayicileri Ulucak Belediyesi'nin 7 yıldır yetkilerini devretmeye yanaşmaması ve açtığı davalarla bölgeye büyük zarar verdiğini ifade ettiler. Mesailerinin büyük bir bölümünü Ulucak Belediyesi'nin sanayicilerin aleyhine açtığı davalarla uğraşmakla geçirdiklerini belirten KOSBİ Başkanı Pınar Yurdun, 7 yıldır yaşanan yetki tartışması yüzünden yatırımcıların da bölgeye gelmediğini söyledi.

Karşı dava açıldı
KOSBİ'nin tüzel kişiliğinin ortadan kalkması ile bölgedeki projelerin sıkıntıya düşeceğine işaret eden Yurdun, öncelikle altyapı projelerini gerçekleştirecek bir kurumun ortadan kalkacağını kaydetti. Bugüne kadar bölgede altyapı yatırımları için 18 milyon YTL'ye yakın para harcandığına işaret eden Yurdun, "Ulucak Belediyesi'nin açtığı davayı kazanması ile KOSBİ'nin tüzel kişiliğinin ortadan kalkması tehlikesi belirdi.
Biz karşı dava açtık ama mahkeme ne karar verir bilemiyoruz. Şu anda yetkili olmadığımız için yürüyen alt yapı projelerini durdurduk. Bölgede 80 firmaya doğalgaz veriyoruz. Firmaların sözleşmesi bittiğinde bir daha doğalgaz veremeyeceğiz. Ayrıca projesi hazırlanan DSİ ile ortak yapacağımız 50 milyon dolarlık Yiğitler Barajı'nı da bu şartlarda hayata geçirmemiz çok zor" diye konuştu.

Büyük yara aldık
Ulucak Belediyesi ile yaşadıkları sorunlar yüzünden bölgeye yatırımcıların da ilgi göstermediğini dile getiren Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Başkanı Ali Özgenalp ise, son olarak Alman otomotiv devi Krone'nin de sorunlar yüzünden bölgelerine yatırım yapmaktan vazgeçtiğini kaydetti.
Bölgelerinde bugün 20 bine yakın kişiye istihdam sağlandığına ve 240 fabrikanın üretim yaptığına işaret eden Özgenalp şöyle konuştu: "Eger 7 yıldır bu sorunlarla uğraşmasaydık bugün bölgede 500'ün üzerinde firma 40 bine yakın da çalışan sayımız olurdu. Ama ne yazıkki tartışmalar yüzünden bu rakamlara ulaşamadık. Burada İzmir sanayisi büyük bir yara aldı. Bölge sanayicileri ve İzmir'e zarar veren bu sorunun çözümü için biz de KOSBİ'nin yanında yer aldık."
KOSBİ Başkan Yardımcısı Hilmi Şekerci ise Ulucak Belediyesi'nin sanayicileri yolunacak kaz gibi gördüğüne dikkat çekerek, her yıl belediyenin düzenlediği deve güreşlerine bol miktarda bilet almak istemediklerini söyledi. Sanayicinin Ulucak Belediyesi'nin gözetimindeki servis ve özel güvenlik şirketlerinden hizmet almaya zorlandığını da savunan Şekerci, "Burası imece usulü çalışan bir bölge. Biz sanayicinin küçük katkıları ile çok düşük fiyatlarla hizmet veriyoruz. KOSBİ'nin ortadan kalkması ile sanayici hizmet alamaz. Projelerimiz de ortada kalır" diye konuştu.

Yeni Asır ısrarla yazdı
Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen'in 2004'ten bu yana bölgedeki fabrikaları mühürlemesi üzerine Yeni Asır'ın gündeme getirdiği sorun için bir çok bakan ve siyasi parti lideri araya girmiş, çözüm için söz vermişti. (KOSBİ) yönetimi ile Ulucak Belediyesi arasındaki yetki kavgasında 30 Eylül 2005 tarihinde, yakın zamanda DYP liderliğinden istifa eden ancak kongre olmadığı için parti başkanlığına devam eden Mehmet Ağar, tarafları Yeni Asır'da buluşturarak "Bu sorunu bitirin" demişti. Yeni Asır'ın gündeme getirdiği konu ile ilgili olarak İzmir'in eski Valisi Yusuf Ziya Göksu da çok uğraşmıştı. Göksu, imar planlarını KOSBİ'ye vermesi için Türkmen'i makamına çağırmıştı. Konuyla ilgilenen bir başka isim ise eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'du. Türkmen'in görevden alınması içinde girişimde bulunan Coşkun, KOSBİ tarafından hazırlanan imar planını da onaylama sözü vermişti.

 

11 fabrikayı mühürlemişti
Ulucak Belediyesi, 2000'de yetki devrini öngören OSB Yasası'na rağmen kendi sınırları içinde kalan alanların imar planlarını yaptığı için belediye yasasına dayanarak ruhsat verme yetkisine sahip olduğunu savunuyor. OSB'nin imar planı henüz Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca onaylanmadığı için belediye imar planlarına dayanarak ruhsat veriyor. Ulucak Belediye Başkanı Mehmet Türkmen ise verilen ruhsatları yok sayarak 11 tesis inşaatını ve KOSBİ Hizmet binasını mühürlemişti. Karşılıklı açılan davalar hala sürüyor.
Son olarak belediye, OSB tüzel kişiliğinin iptali için açtığı davayı kazandı. KOSBİ'de bu kararın iptali için Bölge İdari Mahkemesi'ne başvurdu. Şimdi Bölge İdari Mahkemesi'nin kararı bekleniyor.