Altıntaş Havalaanı açılacak

Bakan Koç, Yeni Asır TV'de, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın faydalanacağı tesisin yapımına gelecek yıl başlanacağını açıkladı

ŞİRVAN BEKTAŞ(Yeni Asır 09.07.2007{nomultithumb})

Yeni Asır Gazetesi ve Yeni Asır TV'yi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, önemli açıklamalarda bulundu. Yeni Asır TV'de yayınlanan 'Seçime Doğru' programında Yeni Asır Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Oktay'ın sorularını yanıtlayan Bakan Koç, uzun yıllardır kamuoyunun gündemini meşgul eden, fakat yapımına bir türlü başlanamayan Kütahya'nın Altıntaş ilçesindeki dev havaalanı projesi için yapım çalışmalarına 2008 yılında başlanacağını açıkladı.
Bakan Koç, Altıntaş Havaalanı'nın mastır planını yaptıklarını belirterek, "Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerine hitap edecek bu havaalanı, üç ilimize de 55-60 kilometre uzakta yer alacak. Proje, seçimden sonra, 2 yıl gibi kısa sürede yap-işlet modeliyle hayata geçirilecek. Proje için 60-70 milyon YTL'lik bir yatırım bütçesi gerekiyor" dedi.

Kazılar önemli
İzmir Agora'daki kazı çalışmalarının, Kadifekale'deki kentsel dönüşüm projesi ile birlikte ele alınması gerektiğini belirten Bakan Koç, bu bölgedeki kazıları önemsediklerini ifade etti. Kazının devam etmesi için, kazı heyeti başkanını değiştirdiklerini kaydeden Bakan Koç, şu açıklamalarda bulundu:
"Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle Kadifekale'nin kentsel dönüşüm projesi tamamlanmalıdır. Bölgedeki konaklama problemlerini çözmek için oteller yapacağız. İzmir ve çevresindeki tarihi ve turistik yerlerden elde edilen örenyeri gelirlerini İzmir'e veremeyeceğiz. Örenyeri gelirleri, merkezi hükümettedir."
Çeşme turizm alanlarının tahsisiyle ilgili Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen bazı düzenlemeleri yeniden gözden geçirdiklerini belirten Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çeşme'deki turizm yatırım alanı olarak belirlenen arazilerin tahsisi için istek ve beklentileri göz önünde bulundurarak tekrar ihaleye çıkacağız. Bu bölgede yüzlerce otel, termal ve turistik tesisi kısa sürede devreye sokacağız. Çeşme Festivali'nin süreklilik kazanması için de gerekli çalışmaları yapacağız."