Altınbaşak da taşınıyor

YENİ KENT MERKEZİ OLARAK PLANLANAN ALANDAKİ FABRİKALAR KENTİ TERKEDİYOR

Piyale, Tariş Pamukyağı ve Turyağ'ın ardından, 1955'te Şevket Filibeli tarafından kurulan un fabrikası da Menemen Koyundere'ye gidiyor

 

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır 05.06.2007{nomultithumb})

Yeni kent merkezi olarak planlanan Alsancak Liman girişi ve Bayraklı Turan arasında faaliyet gösteren fabrikalar birer birer İzmir'i terkediyor.
Piyale Makarna Fabrikası ile başlayan taşınma, Tariş Pamukyağı Kombinası ile devam ederken, geçtiğimiz günlerde taşınma kararı alan firmalar arasına Turyağ'da eklendi. Türk Henkel'e ait arazi alışveriş merkezi yapılması için Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Tic. A.Ş.'ye satıldı.

24 katlı iki gökdelen
Bayraklı Turan ile Alsancak Limanı arasında faliyet gösteren ve taşınma kararı alan son firma ise 1955 yılında tanınmış sanayici Şevket Filibeli tarafından kurulan Altınbaşak Un Fabrikası oldu. Bayraklı'daki fabrikanın taşınmasının ardından boşalacak araziye 24'er katlı iki gökdelen dikileceği ve projeyle başta Arap yatırımcılar olmak üzere İzmirli gayrimenkul değerlendirme firmalarının ilgilendiği belirtildi.
İzmir'in Turan bölgesinden Alsancak Limanı'na kadar olan 550 hektarlık alanı kapsayan kent gelişim alanı içinde kalan eski sanayi tesisleri, milyon dolarlarla ölçülen arazilerini gayrimenkul projeleri ile değerlendirme yolunu seçiyor.

Alışveriş merkezleri
Bu kapsamda Türkiye'nin ilk makarna fabrikası Piyale, kent merkezini terkeden ilk kuruluş oldu. Sabancı Grubu tarafından satın alınmasının ardından topluluğun gıda üretim üssü olarak belirlediği Sakarya Hendek'e taşınan fabrikada söküm işlemleri başladı. Hurdacılar tarafından yapılan söküm işlemlerinin ardından yıkım tamamlanacak. Boşalan arazide 2 yıllık bir çalışmanın ardından içinde CarrefourSA'nın da bulunduğu çok katlı bir alışveriş merkezi hayata geçirilecek.
Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'ne ait Kahramanlar'daki Pamukyağı Kombinası da Aydın'a taşınırken, 60 bin metrekarelik fabrika alanında hayata geçirilecek gayrimenkul projejisi için birlik yönetimi ve yatırımcılar arasında görüşmeler sürüyor.

Geçen hafta açıkladı
Şirketin yağ markalarını ve üretim bölümünü Balıkesirli Arı Grubu'na satan Türk Henkel'e ait Turyağ Yağ ve Deterjan Sanayi deterjan bölümünü Ankara Elmadağ'a taşıma kararını açıklamasının ardından fabrika arazisini Hayat, Torunlar ve Sur Yapı ortaklığında kurulan Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Tic. A.Ş. ye sattı. Araziyi satın alan şirketin burada alışveriş merkezi inşa edeceği belirtildi.

Ve son firma
Bayraklı'da faaliyet gösteren Altınbaşak Un Fabrikası'da taşınma furyasına dahil olan son firma oldu. 1955 yılında Şevket Filibeli tarafından kurulan, 1985 yılında Remzi Doğan tarafından satın alınan Altınbaşak Un Fabrikası, Menemen Koyundere'ye taşınacak. Altınbaşak Un Fabrikası Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hürriyet Doğan, buğday sezonun tamamlanmasının ardından Ağustos ayında başlatacakları taşınma işlemini 1 yılın sonunda tamamlayacaklarını ve yeni tesisin yaklaşık 1 milyon dolara mal olacağını kaydetti. Doğan, 10 bin metrekare fabrika arazisinde hayata geçirilmek üzere 24'er kattan 2 gökdelenli bir projenin hazır olduğunu belirtti.
Doğan, "İzmirli gayrimenkul değerlendirme firmaları ile hazırladığımız proje hisse paylarında anlaşamadığımız için gerçekleşmedi. Yüzde 60-40 oranına karşı yüzde 50- 50 oranını önererek bir gökdelen bizim olsun istemiştik. Ancak gerçekleşmedi. Yeni kent merkezi projesi ile beklemeye aldığımız projeyi raftan indirdik" diye konuştu.
Bölgede faaliyet gösteren ve üzerinde inşaat yapmaya müsait araziye sahip firmalara başta Araplar olmak üzere birçok kuruluştan teklif geldiğini belirten Doğan, "Projeyi hayata geçirdiğimizde sağlayacağımız fonla, Koyundere'de 50 dönüm arazi üzerinde yeni fabrikamızın yanı sıra tahıl ürünlerinde hizmet verecek lisanslı depolar kurmayı planlıyoruz" dedi.

Tukaş, müdürlük binasını satıyor
Çoğunluk hissesi Ordu yardımlaşma Kurumu'na (OYAK) ait Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Konak'taki Genel Müdürlük binası 12 milyon YTL'ye satışa çıkarıldı. Şirket satışı gazetelere verdiği ilanla duyururken Nadir Nadi Caddesi'nde toplam 3 bin 234 metrekare inşaat alana sahip 7 katlı bina için son tekliflerin 20 Haziran'da alınacağı ve satış ihalesinin 26 Haziran'da yapılacağı bildirildi. Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, "Gayrimenkullerin satışı ile nakit girişinin sağlanması, kısa vadeli kredilerin bir kısmının kapatılarak finansman giderlerinin azaltılması, satış ile sağlanacak kazancın sermayeye ilave edilerek özsermayenin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Genel Müdürlük binası olarak kullanılmak üzere İzmir'de uygun başka bir gayrimenkul kiralanacak" dedi.