Altın madenciliği için soruşturma istemi

Altın madenciliği için soruşturma istemi
 

HABER MERKEZİ- Altın madenciliği faaliyetlerinin, Türkiye'ye kazandırdıkları ve kaybettirdiklerinin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması istendi.

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın hazırladığı önergeye DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ve Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç imza attı.
Altın madenciliğinin milli gelire katkısı, şirketlerin çıkarttıkları altın miktarı ve Hazine'ye kalan kısmının araştırılması istenen önergede, arama, sondaj ve üretim aşamalarında kaç kişiye istihdam sağlandığı, siyanürle altın aramanın yaratacağı ekolojik tahribat ile altın madenciliğinin zarar vereceği sektörlerden oluşacak ekonomik küçülmenin de belirlenmesi için Meclis Araştırması açılması talep edildi.

Öte yandan, CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, siyanür kullanılmasının dışında altın arama yöntemi olup olmadığını sordu. Barış, yılda ortalama 3 bin ton siyanür ithal edildiği iddiasının doğru olup olmadığının açıklanmasını istedi.

Demokrat Radyo / 17.12.2007