ALTINPARK’A ARKEOPARK

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- Altınpark'taki kazı çalışmalarına yeniden başlandı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, kazıların tamamlanmasının arından Türkiye'nin en önemli arkeoparkını buraya kuracaklarını söyledi.

Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Basmane hizmet binası inşaatı sırasında zeminde tarihi kalıntılara rastlanmıştı. Tarihi eserlerin bir bölümü gün ışığına çıkarılmıştı. Bölgede bir süre ara verilen çalışmalara yeniden başlandı. Kazı işlemi Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy öncülüğündeki ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

Konak Belediye Başkanı Tartan, Altınpark'ta önemli bulguların yer aldığını kaydederek, İzmir'in tarihine ışık tutacak bir müze oluşturacaklarını söyledi. Kazı çalışmalarının sonunda bölgeyi “arkeopark” olarak değerlendireceklerini belirten Tartan, şunları söyledi:

“Agora kazılarını da sürdüren deneyimli arkeolog Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy önderliğindeki ekip, İzmir tarihi için önemli kalıntıları gün yüzüne çıkarıyor. İzmir’in yaşına ışık tutacak kalıntılar Altınpark’ta yer alıyor. Böylesine önemli kalıntıları, modern bir dizaynla hazırlayacağımız arkeoparkla yerli-yabancı turistlere ve İzmirlilere sunacağız. Tarihsel bir kültür alanı, bir tarih mekanı yaratmış olacağız. Kalıntıların üzerinde kurulacak cam zemin üzerinden antik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemi ve yakın tarihimize ışık tutacak eserler izlenebilecek. Ayrıca kurulacak amfi tiyatro ile İzmir yeni bir açık hava kültür merkezine kavuşacak.”

Konak Belediye Başkanı Tartan, Altınpark’taki kazıların sona ermesinin ardından bölgede ‘arkeopark’ oluşturacaklarını söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 09.04.2010 {nomultithumb}