ALTIN TEKELİ İÇİN ACİL KAMULAŞTIRMA

ALTIN TEKELİ İÇİN ACİL KAMULAŞTIRMA
 

İZMİR (Demokrat Radyo)- Bakanlar Kurulu, "Efemçukuru altın madeni" sahası için acele kamulaştırma kararı aldı. Kamulaştırma kararı alınan yerde, İzmir’in su ihtiyacını karşılamak için baraj yapılmak isteniyordu. Ancak, Çevre ve Orman Bakanlığı, baraj için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’na “olumsuz” diyerek, barajın önüne engel çıkarmıştı.

Gelecekte büyük susuzluk tehlikesinin beklediği İzmir’in içme suyu kaynaklarından biri daha altın tekellerinin karını artırması için talan ediliyor. İzmir’in içme suyu havzası olan Efemçukuru’da TÜPRAG Altın Şirketi’nin maden faaliyetlerini hiçbir engelle karşılaşmadan sürdürmesi için, hükümet, bir adım daha attı. Bölge, Bakanlar Kurulu kararıyla kamulaştırıldı.

Yurt savunması için gerekliymiş!

Hükümet, altın tekeli için aldığı bu kararını Kamulaştırma Yasası’nın 27. maddesine dayandırdı. Söz konusu, madde, yurt savunması adı verilen durumlarda kamulaştırma yapılmasını öngörüyor.
Çevre ve Orman Bakanlığı, aynı bölgede İzmir’in su ihtiyacını karşılamak için kurulmak istenen Çamlı Barajı’na da izin vermemişti. Bakanlık, baraj için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’na “olumsuz” yanıtı vererek, barajın yapımına engel çıkarmıştı. Böylece, Efemçukuru tamamen, Kanadalı Altın Tekeli Eldorada Gold’ün Türkiye Temsilcisi TÜPRAG Maden Şirketi’ne bırakılıyor.

Çevrecilerden karara tepki

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), “Hükümet, halkın ihtiyaçlarına mı yoksa çok uluslu şirketlerin çıkarlarına göre mi hareket ediyor” diye sordu. Yazılı bir açıklama yapan EGEÇEP, kamulaştırma kararının, altıncı şirketlerin taşeronluğu anlamına geldiğini savunarak, “İzmir’in susuz bırakılmasına, Efemçukuru bölgesinin talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. EGEÇEP, İzmir halkını da suyuna ve geleceğine sahip çıkmaya çağırdı.

Demokrat Radyo / 03.01.2008