Altgeçit yerine viyadük.

ANADOLU CADDESİ'NİN PROJE DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kararını uygun bulan Karayolları Bölge Müdürlüğü, dört bölgeye köprülü kavşak yapılmasında sakınca görmedi

 

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Büyükşehir Belediyesi'nin Anadolu Caddesi'ndeki sıkışıklığını ortadan kaldırmak için yapmayı planladığı alt geçitlerden teknik nedenlerle vazgeçerek, yerine köprülü kavşaklara geçme projesi Karayolları Bölge Müdürlüğü'nden de onay aldı. Proje değişikliğini inceleyen Karayolları, Anadolu Caddesi üzerindeki Harmandalı, Büyük Çiğli, Evka-5 ve Şemikler kavşaklarının viyadüklerle geçilmesini öngören yeni projeye onay verdi. Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, proje..

 ile trafik sıkışıklığının ortadan kaldırılacağına inandıklarını söyledi.

Sorun yok
Projenin son şekliyle kendilerine ulaştırıldığını söyleyen Altun, herhangi bir sorun olmadığını ifade etti. İki kurumun teknik konularda çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Altun, "Büyükşehir tasarladığı köprülü kavşakları Anadolu Caddesi üzerinde hayata geçirirse, trafik açısından sorunlu kavşakların rahatlayacağına inanıyorum. Böylece Çanakkale istikametinden gelip, havaalanı yönüne seyreden araç sahipleri trafiğe ve ışıklara takılmadan Anadolu Caddesi'nden geçme imkanı yakalayacaktır. Bu da trafiği büyük ölçüde rahatlatacaktır" dedi.

Dere yatağı
Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Caddesi'ndeki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak amacıyla yapmayı planladığı altgeçit projesinde, teknik nedenlerden ötürü geçtiğimiz aylarda değişikliğe gitmişti. Daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Anadolu Caddesi'ndeki trafiğin kesintisiz olarak akmasını sağlamak amacıyla Harmandalı, Büyük Çiğli, Şemikler ve Evka-5 kavşaklarında alt geçitler yapacaklarını açıklamasının ardından, dere yatakları ve Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne giden ana kolektörün Anadolu Caddesi'nin altından geçiyor olması, projede değişikliği zorlamıştı. Projede yapılan değişiklikle 4 bölgede viyadüklere geçilmesi kararlaştırılmıştı.

İhale başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ihale ile projelerini çizdirdiği köprülü kavşaklarla ilgili yapım ihalelerinin ise, yıl sonuna kadar bitirilmesinin planlandığı belirtildi.

BÖLGEDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR
* Caddenin, Askeri Havaalanı ile Girne Caddesi arasındaki 9.5 kilometrelik bölümü baştan sona ele alınacak.
* Caddenin her iki tarafındaki tretuvarlar ve orta refüj düzenlenecek; ağaçlandırılarak yeşil bant oluşturulacak.
* Yol boyunca sinyalize ve yaya geçitlerinin sayısı artırılacak.
* Enerji hatları yer altına alınacak, görüntü kirliliğinin önüne geçilmiş olacak.
* Aydınlatmalar yenilenecek, kente yakışır, çağdaş, modern bir görünüm oluşacak.
* 9.5 kilometrelik güzergah üzerindeki havaalanı, Harmandalı, Evka-5, Balatçık, Küçük Çiğli, Büyük Çiğli, Egekent, Maltepe, İtfaiye ve Şemikler kavşakları yeniden düzenlenecek.

Yeni Asır – 06.01.2007